EuroRating obniża oceny 10 polskich banków

Są to BPH, Millennium, BOŚ, BZ WBK, Deutsche Bank Polska, Getin Noble Bank, mBank, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska i Santander Consumer Bank.

Publikacja: 10.08.2015 12:54

EuroRating obniża oceny 10 polskich banków

Foto: Bloomberg

Główną przyczyną obniżenia oceny wiarygodności kredytowej banków jest uchwalona w środę przez Sejm ustawa o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. EuroRating zaznacza, że jakkolwiek dużą niewiadomą jest obecnie liczba klientów, którzy zdecydują się skorzystać z przewalutowania kredytu, to przyjęcie przez Sejm ustawy w wersji zakładającej obciążenie banków kosztami 90 procent różnicy między bieżącą a historyczną wartością kredytu w przeliczeniu na złote znacznie zwiększa potencjalne grono kredytobiorców, dla których przewalutowanie będzie opłacalne, jednocześnie drastycznie zwiększając związane z tym koszty po stronie banków.

Banki objęte decyzją agencji EuroRating o zmianach ocen ratingowych charakteryzują się relatywnie wysokim udziałem kredytów denominowanych w walutach obcych (w tym przede wszystkim w CHF) w całym portfelu kredytów (udział ten wynosi w poszczególnych bankach od kilkunastu do ponad 60 proc.) oraz znaczącym udziałem należności walutowych w strukturze łącznych aktywów (od ok. 10 proc. do ponad 40 proc.).

Agencja ocenia, że nowa ustawa uderzy najbardziej w banki najmocniej zaangażowane w kredyty walutowe, posiadające relatywnie słabsze wskaźniki kapitałowe i charakteryzujące się niską rentownością. W przypadku części z nich skutkować to może (w szczególności w sytuacji gdyby w niedługim czasie został wprowadzony jednocześnie tzw. podatek bankowy) generowaniem w kolejnych latach wysokich ujemnych wyników finansowych. Według agencji dla części banków może to oznaczać problemy ze spełnieniem minimalnych wymogów kapitałowych i tym samym wystąpienie konieczności dokapitalizowania.

EuroRating obniżył o 2 stopnie rating dla Banku BPH (przy utrzymaniu negatywnej perspektywy ratingu), o jeden stopień ratingów dla banków: Bank Millennium, Deutsche Bank Polska, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Bank Polska i Santander Consumer Bank (przy utrzymaniu negatywnej perspektywy wszystkich tych ratingów) i zmianie ze stabilnej na negatywną perspektywy ratingu banków: BOŚ, BZ WBK i PKO BP. Za najbezpieczniejsze banki agencja uznaje PKO BP, BZ WBK i Deutsche Bank Polska. Za najbardziej ryzykowno uznano Getin Noble Bank, Millennium i Bank BPH.

Negatywna perspektywa ratingów dla wspomnianych wynika z faktu, że negatywny wpływ nowej ustawy na kondycję finansową banków nie jest jeszcze dokładnie znany i może okazać się większy od obecnych szacunków. EuroRating twierdzi, że dodatkowo bieżące ratingi banków nie uwzględniają jeszcze w pełni potencjalnego wpływu ewentualnego wprowadzenia dodatkowego podatku bankowego.

Negatywny wpływ na bieżące oceny ratingowe banków mogłoby mieć szybkie wejście w życie uchwalonej nowej ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów hipotecznych oraz w perspektywie średnioterminowej duże zainteresowanie kredytobiorców skorzystaniem z możliwości przewalutowania; ewentualne dalsze istotne osłabienie złotego do franka szwajcarskiego; zmaterializowanie się ryzyka dotyczącego wprowadzenia podatku bankowego (w tym w szczególności jeśli jego stawka będzie wysoka); a także pogarszanie się współczynników kapitałowych poszczególnych banków.

Banki
WIBOR leci w dół. O ile mogą spaść raty kredytów mieszkaniowych?
Banki
Alior zarobił mniej niż oczekiwano. Analitycy zaskoczeni
Banki
Były prezes Pekao nie dostał absolutorium od nowych władz
Banki
Kolejny bardzo dobry, choć nie rekordowy, kwartał dla banków
Banki
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski