Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książek: „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022), "Nie dajmy się podzielić" z Szymonem Holownią (Wydawnictwo Znak, 2024). Od 2016 do 2024 prowadził też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Polityczne Michałki: Polityka ugrzęzła na początku roku. Konfederacja powalczy o elektorat na wsi

W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują napięcia wokół obecności Benjamina Netanjahu na uroczystościach w Auschwitz, twitterowe potyczki Donalda Tuska z Karolem Nawrockim oraz finansowe zawirowania między rządem a Państwową Komisją Wyborczą.

Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje

Najważniejszym wydarzeniem pierwszych dwóch miesięcy prezydencji będzie wizyta kolegium komisarzy. To odbędzie się już niebawem. To ważny moment, ponieważ polski rząd i Komisja Europejska wspólnie rozpoczną dyskusję dotyczącą kształtu polityki unijnej na kolejne pięć lat – mówi o polskiej prezydencji wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Hołownia ogłasza wybory prezydenckie. Teraz kampania rusza na poważnie

To już oficjalna informacja. Zaczyna się najważniejsza od 2023 roku – być może od 2005 roku – kampania wyborcza. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku, a druga tura – dwa tygodnie później. Co to znaczy w praktyce?

Kluczowa decyzja Andrzeja Domańskiego o pieniądzach dla PiS to kwestia godzin

Nowy sezon polityczny wystartował. W środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia ma ogłosić swoją decyzję dotyczącą daty wyborów prezydenckich. W koalicji i w opozycji trwa debata nad tym, co zrobi minister finansów Andrzej Domański. Chodzi oczywiście o sprawę finansów PiS. Decyzja jest być może kwestią godzin.

Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie

Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.

Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?

W pierwszym w tym roku odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem europejskiego kolektywu analitycznego Res Futura. Nie tylko o kampanii prezydenckiej, ale też o jej kontekście i nastrojach społecznych w Polsce na przełomie 2024 i 2025 roku.

Mecenas Radosław Baszuk: Nie chciałem starzeć się w państwie, które decyduje za mnie

Nie można przymykać oczu na negatywne sygnały. Największy kryzys w zakresie praw człowieka widzę na granicy. To właśnie tam sytuacja budzi największe obawy o respektowanie podstawowych praw człowieka - mówi mecenas Radosław Baszuk specjalizujący się m.in. w sprawach karnych.

Magdalena Biejat: W centrum polityki zawsze musi być człowiek

Myślę, że w 2024 roku w Warszawie pokazałam, że potrafię skutecznie rywalizować z Rafałem Trzaskowskim i jestem gotowa na kolejną turę na szczeblu krajowym – mówi „Rzeczpospolitej” Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta.

Polityczne Michałki: Startuje nowy rok, PKW z gorącym kartoflem, do polityki wraca lodówka

Nowy rok w polityce rozpoczął się od zamieszania wokół decyzji Państwowej Komisji Wyborczej i kontrowersji związanych z Marcinem Romanowskim. Czy spory wokół PKW zdefiniują kampanię prezydencką? Jak sprawa Romanowskiego wpływa na wizerunek PiS? Co oznacza „lodówka polityczna” w roku wyborczym?

Łukasz Jasina: Ukraińcy nas rozgrywali

Zawieszenie mnie w funkcji rzecznika MSZ, po tym jak powiedziałem o tych przeprosinach Zełenskiego za Wołyń, dało Ukrainie sygnał, że może postępować ostro, agresywnie, a w razie czego Polska się wycofa - mówi Łukasz Jasina, były rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.