Halesiak: Unia potrzebuje zmiany paradygmatów
Priorytetem powinno być definiowanie i obrona interesów Unii jako całości wobec reszty świata. Przesunięcie uwagi na zagadnienia globalne wymaga częściowej deregulacji wewnątrz UE, by zostawić więcej miejsca na działania na poziomie krajowym.
Andrzerj Halesiak: Priorytetem miękkie podbrzusze
Są takie okresy w dziejach, kiedy na pierwszy plan wysuwa się identyfikacja miękkiego podbrzusza: elementów systemu społeczno-gospodarczego podatnych na wydarzenia mało prawdopodobne, ale niosące silne negatywne konsekwencje.
Instytucje – co odbudować, a co przebudować? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”
Zgodnie z klasyczną definicją instytucje to reguły gry, formalne i nieformalne ograniczenia, w ramach których porusza się polityka oraz życie społeczno-gospodarcze. Występują one na wielu poziomach, od metainstytucji, do których należą powszechnie akceptowane zwyczaje, kultura polityczna, itp., poprzez rozwiązania systemowe promujące np. rynek kapitałowy lub bankowy, a na szczegółowych regulacjach określonych rynków czy produktów skończywszy.
Andrzej Halesiak: Stagflacja: lekcje z lat 70.
Przy globalnym szoku podażowym opóźnianie procesów dostosowawczych prowadzi do „zatarcia silnika” gospodarki i kończy się ostatecznie nie jednym, ale dwoma problemami: wysokiej inflacji i wysokiego bezrobocia.