Marian Gorynia

Marian Gorynia

Prof. Marian Gorynia, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Marian Gorynia jest profesorem nauk ekonomicznych związanym z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. W latach 2002–2016 był kolejno prorektorem i rektorem tej uczelni. Jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz redaktorem naczelnym czasopisma PTE "Ekonomista". Prof. Gorynia zasiada też w komitetach redakcyjnych innych czasopism („Gospodarka Narodowa”, ”Problemy Zarządzania”, "Journal of Transnational Management", "International Journal of Institutional Governance". Jest członkiem wielu branżowych organizacji, a także rad nadzorczych. Przewodniczy m.in. Radzie Nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich Sp. z o.o. W pracy naukowej zajmuje się tematyką konkurencyjności przedsiębiorstw, strategiami przedsiębiorstw w biznesie międzynarodowym i strategiami inwestorów zagranicznych w Polsce.

Strona osobista

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne

Google Scholar

Marian Gorynia: Przedsiębiorstwo międzynarodowe – przyjaciel czy wróg?

Przedsiębiorstwo międzynarodowe jest dobre, ale nie tak, by nie mogło być lepsze. Lepsze z punktu widzenia zapewnienia dobrobytu ludzkości w skali międzynarodowej, z uwzględnieniem interesów właścicieli i interesariuszy

Profesor Marian Gorynia: Kim są główni aktorzy globalizacji?

Jak powinny funkcjonować korporacje międzynarodowe, by zwiększyć swój wkład w rozwijanie dobrobytu i dobrostanu ludzkości?

Marian Gorynia: Efektywność kontra odporność

Efektywność przedsiębiorstwa sama w sobie nie jest niczym złym, ale uczynienie fetyszu z jej wypaczonej wersji może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Prof. Marian Gorynia: Po co nam Rok Edukacji Ekonomicznej?

Edukacja ekonomiczna ma czynić nasze decyzje gospodarcze racjonalnymi i zapobiegać popełnianiu błędów. Dzięki wiedzy ekonomicznej można lepiej żyć mając do dyspozycji ograniczone zasoby finansowe - pisze prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Profesor Marian Gorynia: Nowy Ład na Starym Kontynencie

Globalizacja jest logiczną konsekwencją gospodarki rynkowej. Jeśli ktoś chce walczyć z globalizacją, to tak, jakby chciał likwidować gospodarkę kapitalistyczną.

Gorynia, Trąpczyński: Polscy eksporterzy w obliczu wojny w Ukrainie

Firmy działające intensywniej na Wschodzie Europy częściej widzą wojnę jako szansę dla eksportu, ale rzadziej uważają się za odporne na jej skutki.

Jak emocje wpływają na inwestycje

Nawet dobrze wykształceni decydenci nie doceniają ekonomii behawioralnej. Robią z niej zaś użytek populiści: obiecują realizację wspaniałych celów inwestycyjnych, ale kiedy jest to niemożliwe, szybko przenoszą środki na konsumpcję.

Gorynia, Trąpczyński: Pandemia i wojna rwą łańcuchy wartości

Można spodziewać się wzrostu znaczenia Europy Środkowo-Wschodniej w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw, bo gospodarki regionu mogą stanowić racjonalną alternatywę dla odległych lokalizacji azjatyckich.

Gorynia, Sitek: Pęknięta solidarność na rzecz pokoju

To paradoks, że sprawy pokoju światowego rozstrzygają się na polu regularnej bitwy. Czy oznacza to, że pokój bez armii i zbrojeń jest niemożliwy?

Marian Gorynia: Wojenne przebudzenie Zachodu

Społeczeństwo rosyjskie musi dostać jasny sygnał od wspólnoty wolnego świata: chcemy z wami współpracować, ale nie będziemy tego robić z ludobójczym reżimem. Jeśli chcecie z nami współpracować, musicie wybrać innych rządzących.