Alarm i eksplozje w Tel Awiwie. Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela

Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela – poinformowała izraelska armia. Wcześniej urzędnicy Białego Domu i Departamentu Obrony ostrzegali, że Iran przygotowuje się do rozpoczęcia ataku rakietami balistycznymi na Izrael po jego ataku na południowy Liban.

Publikacja: 01.10.2024 18:50

Alarm i eksplozje w Tel Awiwie. Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela

Foto: Reuters

rbi

Izraelskie wojsko stwierdziło, że rakiety zostały wystrzelone z Iranu do Izraela. Izrael wcześniej ogłosił inwazję na południowy Liban, rozpoczynając, jak to nazywa, „ograniczoną, zlokalizowaną i ukierunkowaną” operację naziemną, mającą na celu odepchnięcie sił Hezbollahu dalej od granicy.

Eskalacja konfliktu Izraela z Hezbollahem

Jak podaje Agencja Reutera, Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej oświadczył oficjalnie, że wystrzelił „dziesiątki rakiet” w stronę Izraela. Zagroził także, że Izrael ponownie stanie się celem, jeśli podejmie odwet. Rozkaz wystrzelenia setek rakiet w stronę Izraela wydał najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei. Zapewnił, że Teheran jest „w pełni gotowy na wszelki odwet”.

Natomiast Biały Dom ogłosił, że prezydent USA Biden „nakazał armii amerykańskiej pomóc w obronie Izraela przed irańskimi atakami i zestrzelić rakiety wycelowane w Izrael”.

Nastąpiło to po tygodniach eskalacji konfliktu ze wspieraną przez Iran grupą bojowników, która nie może się otrząsnąć po zabiciu swojego przywódcy Hassana Nasrallaha. USA oraz Izrael ostrzegli Iran, który obiecał odpowiedzieć na rozszerzające się izraelskie ataki na swoich współpracowników na Bliskim Wschodzie.

Czytaj więcej

Iran zaatakuje rakietami balistycznymi? „Będzie to miało poważne konsekwencje”

W ostatnich tygodniach w intensywnych izraelskich atakach zginęło ponad 1000 osób, a aż milion było zmuszonych do przesiedlenia – twierdzą libańscy urzędnicy. Kraj „stoi w obliczu jednego z najniebezpieczniejszych etapów w swojej historii” – powiedział dziś rano jego premier.

Alarm przeciwlotniczy w Tel Awiwie

Prezydent Joe Biden wezwał do zawieszenia broni „natychmiast". Jednak urzędnicy USA zaoferowali swoje wsparcie ograniczonej izraelskiej operacji zaledwie kilka dni po przedstawieniu przez Waszyngton propozycji rozejmu.

Mieszkańcy Tel Awiwu otrzymali powiadomienia z poleceniem udania się do schronów

Zespoły NBC News w Tel Awiwie usłyszały dźwięk syren w całym mieście, a mieszkańcy otrzymali powiadomienia z poleceniem udania się do schronów.

Z kolei korespondent Sky News opisywał, że „w powietrzu panowała ogromna aktywność” i trudno było odróżnić nadlatujący pocisk od tego wystrzelonego przez Izrael w celu przechwycenia. „Mówimy prawdopodobnie o ponad 50, 60, 70 rakietach” – powiedział i dodał, że zmierzają one w stronę centrum Tel Awiwu. Izraelskie media podały, że na cały kraj wystrzelono ponad 100 rakiet.

Foto: rp.pl

Korespondent dodał, że prawdopodobnie jest to znacznie większy atak niż w kwietniu. Działo się tak prawdopodobnie dlatego, że tym razem Iran wystrzelił rakiety balistyczne, których dotarcie do Izraela zajęło 10–12 minut, podczas gdy w kwietniu były to drony, które poruszały się znacznie wolniej, więc izraelskie wojsko miało więcej czasu na ich przechwycenie.

Zamknięta przestrzeń powietrzna Jordanii i Iraku, lotnisko Ben Gurion nie działa

Izraelskie wojsko wydało oświadczenie: „Niedawno wystrzelono rakiety z Iranu w stronę państwa Izrael. Poinstruowano was, abyście zachowali czujność i dokładnie wykonywali instrukcje Dowództwa Frontu Wewnętrznego. W ciągu ostatnich kilku minut Dowództwo Frontu Wewnętrznego rozesłało instrukcje dotyczące ratowania życia w różnych obszarach w całym kraju. Społeczeństwo proszone jest o przestrzeganie wytycznych. Po usłyszeniu syreny należy wejść do chronionego miejsca i pozostać tam do odwołania. Siły Obronne Izraela robią i zrobią wszystko, co konieczne, aby chronić ludność cywilną Państwa Izrael”.

„Wybuchy, które słyszycie, są skutkiem przechwyceń lub spadających pocisków” – zapewniło izraelskie wojsko. Oświadczyło też, że „obecnie identyfikuje i przechwytuje rakiety”.

Radio Armii Izraelskiej podało, że starty i lądowania na głównym międzynarodowym lotnisku Ben Gurion zostały zawieszone

Izraelski system obrony powietrznej, tzw. Żelazna Kopuła, to system, który wykorzystuje radary do wykrywania i przechwytywania rakiet, pocisków rakietowych i dronów. Składa się z szeregu jednostek mobilnych holowanych przez ciężarówki, rozmieszczonych na terenie całego kraju. Kiedy ich radary wykryją zagrożenie, informacja jest wysyłana do „centrum zarządzania walką”, gdzie personel wojskowy analizuje je, przewiduje drogę i planowane miejsce uderzenia oraz decyduje, której wyrzutni rakiet użyć do przechwycenia. Kopuła, zwana po hebrajsku Kippat Barzel, reaguje w ciągu kilku sekund i jest obsługiwana przez całą dobę.

Z kolei Radio Armii Izraelskiej podało, że starty i lądowania na głównym międzynarodowym lotnisku Ben Gurion zostały zawieszone. Media państwowe poinformowały, że zamnięta jest również przestrzeń powietrzna Jordanii oraz Iraku.

Po godz. 19.30 czasu polskiego izraelskie wojsko ogłosiło, że mieszkańcy w całym kraju mogą teraz opuścić schrony. Rzecznik wojska zapowiedział, że „ten atak będzie miał konsekwencje”. „Nie ma doniesień o żadnych obrażeniach w wyniku ostrzału rakietowego” – poinformowało izraelskie pogotowie ratunkowe.

Irańska telewizja państwowa stwierdzłai, że 80 proc. z około 200 rakiet wystrzelonych w kierunku Izraela trafiło dziś wieczorem w cele. Siły Obronne Izraela oświadczyły jednak, że „nie są świadome” żadnych obrażeń w wyniku ataku.

Izraelskie wojsko stwierdziło, że rakiety zostały wystrzelone z Iranu do Izraela. Izrael wcześniej ogłosił inwazję na południowy Liban, rozpoczynając, jak to nazywa, „ograniczoną, zlokalizowaną i ukierunkowaną” operację naziemną, mającą na celu odepchnięcie sił Hezbollahu dalej od granicy.

Eskalacja konfliktu Izraela z Hezbollahem

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Atak Iranu na Izrael. USA: Nasze niszczyciele strącały rakiety, Iran może znów uderzyć
Atak Izraela na Liban
Kamala Harris: Iran jest zagrożeniem nie tylko dla Izraela, ale i dla USA
Atak Izraela na Liban
Atak Izraela na Liban. Jest reakcja ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza
Atak Izraela na Liban
Izrael ujawnił, jaka jednostka walczy w Libanie
Atak Izraela na Liban
Gen. Roman Polko: Beniamin Netanjahu przekracza pewne bariery zwalczania terroryzmu