Turcja oskarża Fethullaha Gülena o udział w zabójstwie rosyjskiego dyplomaty

28 osób, w tym opozycjonista Fethullah Gülen z organizacji FETO, zostało oskarżonych przez turecką prokuraturę o udział w zabójstwie Andrieja Karłowa, rosyjskiego ambasadora w Ankarze, w grudniu 2016 roku.

Aktualizacja: 23.11.2018 14:19 Publikacja: 23.11.2018 12:56

Po próbie puczu w 2016 roku tureckie więzienia są pełne gülenistów

Po próbie puczu w 2016 roku tureckie więzienia są pełne gülenistów

Foto: AFP

qm

Prokurator z Ankary w piątek złożył akt oskarżenia w związku z zabójstwem w 2016 roku Andrzeja Karłowa, rosyjskiego ambasadora w Turcji.

Akt oskarżenia dotyczy 28 osób, w tym Fetullaha Gülen, szefa organizacji FETO, uznawanej przez tureckie władze za terrorystyczną i "usiłującą siłowo obalić porządek konstytucyjny" - jak pisze agencja Anadolu.

Wśród podejrzanych znaleźli się też inni członkowie FETO: Serif Ali Tekelan, Emrullah Uslu i Sahin Sogut.

Prokuratura w akcie oskarżenia twierdzi, że morderstwo rosyjskiego dyplomaty "było aktem prowokacji FETO, która chciała zepsuć stosunki turecko-rosyjskie".

Dyplomata w grudniu 2016 roku otwierał wystawę fotograficzną „Rosja oczami podróżników. Od Kaliningradu do Kamczatki". Zamachowiec oddał w jego kierunku kilkanaście strzałów. Pomimo takiej kanonady tylko trzy osoby obecne w sali zostały ranne. Sam zamachowiec został zabity. Wcześniej krzyczał: „Wy strzelaliście do bezbronnych ludzi! Allah Akbar!" i „My umieramy w Aleppo, wy umieracie tutaj!".

Fotograf Burhan Ozbilici, który znajdował się w budynku w momencie ataku i wykonał serię zdjęć, został za nie wyróżniony nagrodą za najlepsze zdjęcie w 2017 roku w konkursie World Press Photo.

Zabójcą ambasadora okazał się 22-letni policjant Mevlut Mert Altintas. Według informacji tureckiego ministerstwa spraw wewnętrznych zamachowiec urodził się w prowincji Aydin, w południowo-zachodniej Turcji. W 2014 roku ukończył szkołę policyjną w Izmirze, po czym służył w policyjnych oddziałach używanych do tłumienia rozruchów. Według Ankary Altintas został zwolniony z policji za współudział w nieudanym puczu w lipcu 2016 roku.

Już wtedy część mediów twierdziła, że zamachowiec należał do organizacji FETO. CNN Turk informowała z kolei, że Altintas związany był z "Dżabata an-Nusrą" - syryjską organizacją opozycyjną, uważaną za terrorystyczną (np. przez Rosję). Jej oddziały broniły m.in. wschodniego Aleppo.

Gülen, mieszkający w USA wpływowy kaznodzieja, był kiedyś sojusznikiem obecnego prezydenta, wcześniej premiera Turcji, Recepa Erdogana. Władze tureckie uważają, że to on i jego zwolennicy stali za nieudanym puczem w połowie lipca 2016 r. Więzienia tureckie są pełne gülenistów, którzy zajmowali ważne stanowiska w armii, wymiarze sprawiedliwości, edukacji.

Dowiedz się więcej: Tureccy agenci polują za granicą

Polityka
Elon Musk coraz bardziej wkracza w europejską politykę. „Nigel Farage się nie nadaje”
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Austria szuka premiera. Czy będzie nim szef skrajnie prawicowej Partii Wolności?
Polityka
Niemiecka minister zamazana na zdjęciach. Wcześniej spotkał ją afront ze strony władz Syrii
Polityka
Musk atakuje Partię Pracy o zaniedbania ws. „gangów gwałcicieli”. „To śmieszne”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Meloni odwiedziła Trumpa na Florydzie. Premier Włoch jak Milei, Orbán i Trudeau
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay