Rosja będzie domagać się od USA wyjaśnień w tej sprawie - zapowiedział Siergiej Ryżkow, szef Narodowego Centrum ds. Zmniejszenia Zagrożenia Atomowego.
- Naruszając postanowienia Traktatu o otwartym niebie, szef delegacji USA odmówił podpisania ostatecznego dokumentu, bez podawania jakichkolwiek wyjaśnień i przyczyn, i cytując bezpośrednie instrukcje z Waszyngtonu - powiedział agencji TASS. Rosyjski urzędnik zaznaczył, że Rosja "pozostaje zaangażowana w Traktat o otwartym niebie".
Według "Krasnajej Zwiezdy", oficjalnej gazety rosyjskiego ministerstwa obrony, w dniach 2-11 września rosyjskie lotnisko Kubinka pod Moskwą odwiedziło w sumie 72 ekspertów z 23 państw. Szefowie wszystkich delegacji, z wyjątkiem amerykańskiej, potwierdzili zgodność samolotu z postanowieniami Traktatu i podpisali dokument, upoważniający do lotów obserwacyjnych samolotu nad terytoriami sygnatariuszy Traktatu.
- Odmawiając certyfikacji rosyjskiej maszyny do lotów obserwacyjnych, strona amerykańska po raz kolejny zademonstrowała innym państwom, uczestniczącym w procesie certyfikacji, że stawia sprawy polityczne ponad zgodność samolotu z postanowieniami Traktatu - ocenił Ryżkow.
Traktat o otwartym niebie został podpisany w 1992 r. i wszedł w życie w 2002 r. Obecnie uczestniczą w nim 34 państwa Traktat ustanawia program nieuzbrojonych lotów zwiadowczych na całym terytorium państw-sygnatariuszy. Loty obserwacyjne są wykonywane na terytoriach Stanów Zjednoczonych, Kanady, krajów europejskich i Rosji.