Abu Simbel to stanowisko archeologiczne w południowym Egipcie, w muhafazie Asuan, położone niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, w Dolnej Nubii, około 300 km na południe od Asuanu. Konsekwencją budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej w latach 60. XX wieku było zalanie obszaru wzdłuż brzegów Nilu w Sudanie i w Egipcie. W ten sposób powstało Jezioro Nasera długości ponad 500 km (35 km w najszerszym miejscu).

Wiele zabytkowych obiektów znalazło się wtedy pod wodą. W ramach akcji ratowniczej Polacy przywieźli do kraju malowidła z katedry w Faras, które można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W przypadku Abu Simbel i zlokalizowanych tam świątyń Ramzesa II i Nefertari zdecydowano o wycięciu ich ze skały i przeniesieniu 60 m wyżej. Zabytki osadzono w sztucznej górze z betonowym rdzeniem. Do zbiorów Centrum Dokumentacji przekazano zdjęcia z prywatnego archiwum prof. Michałowskiego, pokazujące między innymi świątynie w 1959 roku, przed rozpoczęciem akcji.

W nowo otwartym Centrum Dokumentacji Akcji Ratunkowej Abu Simbel znalazła się arabskojęzyczna ekspozycja pokazująca prace nad tym gigantycznym przedsięwzięciem. Gromadzone są tam pamiątki i dokumenty na jego temat. Na wystawie znajduje się sprzęt wykorzystywany w czasie akcji - między innymi przyrządy miernicze. W centralnej części umieszczono model przedstawiający pierwotną lokalizację świątyń i ich obecne miejsce ekspozycji.

—pap, nauka w Polsce