Domy szklane i prądotwórcze

Biurowiec jako gigantyczna farma słoneczna? Polscy naukowcy i budowniczowie powoli komercjalizują bardzo nowatorskie rozwiązania.

Publikacja: 18.03.2020 00:30

Domy szklane i prądotwórcze

Foto: Fotolia

Proptech (z ang. property technology) znajduje coraz więcej zastosowań w nieruchomościach. Standardem staje się dziś regulowanie oświetlenia i temperatury w pomieszczeniu przez aplikację w smartfonie czy też automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających na teren firmy pojazdów.

Jednym z kierunków rozwoju proptechu jest energia i wydajność. Jak podkreśla firma doradcza CBRE w raporcie „Proptech Index 2019", dla właścicieli i zarządców budynków kluczowa jest rentowność, którą można poprawiać dzięki optymalizacji zużycia mediów. Najbardziej zaawansowane technologicznie budynki nie tylko wyposażone są w systemy pozwalające na bieżącą kontrolę i optymalizację konsumpcji energii, ale także wytwarzają własną energię i ciepło. Najprostszy sposób to instalacja paneli na dachu, ale naukowcy (także z naszego kraju) i deweloperzy pracują nad tym, by prąd produkowały całe budynki.

Elektryczne szyby

Skanska, największy deweloper biurowy w Polsce, w sojuszu z firmą Saule Technologies testuje nad Wisłą przezroczyste panele fotowoltaiczne oparte na krystalicznych materiałach, perowskitach. Pilotażowa prądotwórcza fasada jest stosowana w warszawskim kompleksie biurowym Spark, budowanym przez Skanska.

Na fotowoltaikę zintegrowaną z budynkami mocno stawia też notowana na warszawskiej giełdzie spółka ML System. Od lat produkuje elementy fasad, które są jednocześnie panelami fotowoltaicznymi (BIPV – fotowoltaika zintegrowana). Firma rozwija też technologię kropek kwantowych, które mają pozwalać na produkcję prądotwórczych szyb – jak zaznacza ML System, jest to technologia stabilniejszych od perowskitów. Spółka ma patent i rozbudowuje fabrykę. Plan zakłada, że produkcja ruszy na początku 2021 r.

Dawid Cycoń, prezes ML System, przypomina że od stycznia ub.r. obowiązuje unijna dyrektywa dotycząca obiektów publicznych – projekty, które nie uwzględniają elementów aktywnych, jak rozwiązania BIPV, nie powinny otrzymywać pozwolenia na budowę. W przyszłym roku przepisy zostaną rozszerzone na budynki komercyjne i indywidualne.

– Budynki według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej reprezentują blisko 55 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, dlatego powinniśmy się skupić na poprawie ich efektywności energetycznej – mówi Cycoń. – W tym momencie skupiamy się jedynie na mikroinstalacjach i dotowanych farmach, co z punktu widzenia gospodarki może okazać się mniej opłacalne. Budynek zużywający energię, którą sam produkuje, nie potrzebuje dodatkowych kosztów związanych z infrastrukturą przesyłową dla zapewnienia dostępu mocy w szczytach zapotrzebowania. Zmniejszyłoby to m.in. zagrożenie blackoutami, występującymi w czasie długotrwale utrzymujących się wysokich temperatur. Analiza danych jednoznacznie wskazuje, że największe zużycie pochodzi od średnich i dużych budynków oraz z sektora przemysłu, co – mamy nadzieję – będzie uwzględnione w kolejnych nowelizacjach ustawy o OZE – dodaje. Wskazuje, że rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania skupia się obecnie na izolacyjności energetycznej obiektu, a nie na generowaniu prądu z instalacji znajdujących się na budynku.

Farmy na dachach

Prądotwórcze nieruchomości w Polsce marzą się także Prologisowi, globalnemu deweloperowi magazynów. Tego typu obiekty firma stawia w dobrze nasłonecznionych obszarach świata.

W Europie panele fotowoltaiczne na dachu pierwszych magazynów Prologisu pojawiły się w 2009 r. w Hiszpanii. W Niderlandach w fotowoltaikę wyposażonych jest aż 60 proc. budynków dewelopera.

Magnum opus jest jednak magazyn zbudowany dla L'Oréal w niemieckim Muggensturm – to obiekt zeroemisyjny, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Same panele fotowoltaiczne zajmują 7,4 tys. mkw. o maksymalnej zdolności szczytowej 2 MW.

A co w Polsce?

– Rozważamy wdrożenie instalacji fotowoltaicznych również tutaj. Chcemy być pierwsi na rynku, którzy wprowadzą energię słoneczną w budynkach magazynowych na dużą skalę – mówi Paweł Sapek, szef Prologisu na Europę Środkową. – Stopa zwrotu z inwestycji zaczyna być opłacalna mimo braku dotacji na fotowoltaikę w Polsce. Najbliższy rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o ustalenie możliwych terminów rozpoczęcia projektu – zaznacza.

Popularne rozwiązania

Prądotwórcza fasada czy geotermalna pompa ciepła to wciąż nowinki na rynku nieruchomości komercyjnych. Jak podkreślają anality CBRE, w naszym regionie Europy w biurowcach stosuje się najczęściej w ramach efektywności energetycznej czujniki ruchu w pomieszczeniach sanitarnych, perlatory do baterii, zbieranie wody deszczowej czy wykorzystywanie wody szarej do spłukiwania nieczystości w WC, a także systemy zarządzania oświetleniem w budynkach.

Analizy Rzeczpospolitej
Na tle kondycji finansowej całego sektora TSL branża logistyczna wypada nieźle
Analizy Rzeczpospolitej
Perspektywy branży mają być lepsze, choć problemów nie ubywa
Analizy Rzeczpospolitej
Koszty na ostatniej mili będą obniżać pojazdy elektryczne
Analizy Rzeczpospolitej
Łańcuchy dostaw zbyt podatne na przerwanie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Analizy Rzeczpospolitej
Online czy gotówką – zapłacić trzeba. Grunt, aby w terminie