Proptech (z ang. property technology) znajduje coraz więcej zastosowań w nieruchomościach. Standardem staje się dziś regulowanie oświetlenia i temperatury w pomieszczeniu przez aplikację w smartfonie czy też automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających na teren firmy pojazdów.
Jednym z kierunków rozwoju proptechu jest energia i wydajność. Jak podkreśla firma doradcza CBRE w raporcie „Proptech Index 2019", dla właścicieli i zarządców budynków kluczowa jest rentowność, którą można poprawiać dzięki optymalizacji zużycia mediów. Najbardziej zaawansowane technologicznie budynki nie tylko wyposażone są w systemy pozwalające na bieżącą kontrolę i optymalizację konsumpcji energii, ale także wytwarzają własną energię i ciepło. Najprostszy sposób to instalacja paneli na dachu, ale naukowcy (także z naszego kraju) i deweloperzy pracują nad tym, by prąd produkowały całe budynki.
Elektryczne szyby
Skanska, największy deweloper biurowy w Polsce, w sojuszu z firmą Saule Technologies testuje nad Wisłą przezroczyste panele fotowoltaiczne oparte na krystalicznych materiałach, perowskitach. Pilotażowa prądotwórcza fasada jest stosowana w warszawskim kompleksie biurowym Spark, budowanym przez Skanska.
Na fotowoltaikę zintegrowaną z budynkami mocno stawia też notowana na warszawskiej giełdzie spółka ML System. Od lat produkuje elementy fasad, które są jednocześnie panelami fotowoltaicznymi (BIPV – fotowoltaika zintegrowana). Firma rozwija też technologię kropek kwantowych, które mają pozwalać na produkcję prądotwórczych szyb – jak zaznacza ML System, jest to technologia stabilniejszych od perowskitów. Spółka ma patent i rozbudowuje fabrykę. Plan zakłada, że produkcja ruszy na początku 2021 r.