Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2023 r. wyniosło 7065,56 zł, co oznacza wzrost o 13,6 proc. rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesiąc do miesiąca wynagrodzenia wzrosły o 2,6 proc., co było spowodowane m.in. wypłatami nagród rocznych oraz podwyżkami z powodu inflacji.
Najgorętszy okres wzrostu cen mamy już za sobą, ale to nie znaczy, że inflacja w Polsce szybko wyhamuje. Jeszcze długo będzie się utrzymywać na dwucyfrowych poziomach, podbijając oczekiwania płacowe i będąc dużym wyzwaniem dla pracodawców i działów HR.
Z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że już ponad połowa firm jednorazowo podniosła pensje swoim pracownikom, a 48 proc. deklaruje przeprowadzanie podwyżek adekwatne do wzrostu inflacji. Mniej niż jedna trzecia przedsiębiorców oferuje pracę w formie płatnych nadgodzin, a 24 proc. zgadza się na dodatkowe benefity ograniczające wydatki (np. dofinansowanie dojazdów do pracy, bony do sklepów). Natomiast tylko kilkanaście procent firm przyznało pracownikom jednorazowo premię inflacyjną.
Zdaniem ekspertów stawianie na długofalowe mechanizmy to dobre podejście. Jednorazowy zastrzyk gotówki nie zaowocuje długofalową motywacją i utrzymaniem kluczowych pracowników. Lepszy efekt może przynieść wprowadzenie rozwiązań systemowych, na przykład poprawa świadczeń zdrowotnych czy innych benefitów.