Coraz więcej nastolatków ma problemy psychiczne, a opieki brak

Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne lub behawioralne – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia w związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Tymczasem w Polsce nie ma mowy o powszechnej dostępności leczenia psychiatrycznego – tak w przypadku młodzieży, jaki i dorosłych – podkreślają specjaliści.

Aktualizacja: 10.10.2018 17:17 Publikacja: 10.10.2018 16:56

"Młodzi ludzie i zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie" to hasło przewodnie tegorocznego Świ

"Młodzi ludzie i zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie" to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia szczególny nacisk kładzie na zdrowie psychiczne nastolatków, zwracając uwagę, że ponad połowa wszystkich chorób psychicznych rozpoczyna się w wieku dojrzewania.

– Źródłem wielu napięć i problemów psychicznych u młodych ludzi są media społecznościowe, m. in poprzez mechanizm porównań społecznych. Korzystanie z nich już przez dwie godziny dziennie zwiększa blisko 4-krotnie ryzyko depresji, podobnie jak korzystanie z więcej niż  7 różnych mediów społecznościowych – mówi  dr hab Paweł Holas, psychiatra i psychoterapeuta, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać