Aktualizacja: 22.05.2018 13:29 Publikacja: 22.05.2018 13:29
Prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek tuż po ogłoszeniu wyników głosowania w paryskim Palais des Congres
Foto: materiały prasowe
Dziś w Paryżu ogłoszono, że prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum, obejmie najwyższe stanowisko w prestiżowej organizacji EAPCI ESC, czyli Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tym samym prof. Dudek będzie pierwszym Polakiem w historii piastującym tę funkcję.
Podobnie jak w ubiegłych latach ogłoszenie wyników głosowania gremium kilku tysięcy europejskich kardiologów interwencyjnych odbyło się w paryskim Palais des Congres podczas dorocznych warsztatów EuroPCR – jednego z największych światowych wydarzeń skupiających specjalistów w dziedzinie kardiologii interwencyjnej. Zgłoszonych kandydatów oceniano, biorąc pod uwagę ich dorobek naukowy i operatorski, dotychczasową działalność w ramach organizacji oraz propozycję programową. Główną konkurentką Polaka była Francuzka, Martine Gilard, wieloletnia działaczka EAPCI. Ostatecznie to jednak Polak przekonał do siebie głosujących. Wizja prof. Dudka, której towarzyszyło hasło EAPCI – Where the future of cardiology begins, spotkała się również z oficjalnym poparciem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Projekt zmian w szpitalnictwie, po tym jak dwukrotnie spadł z porządku obrad Rady Ministrów, będzie ponownie konsultowany. Publiczne konsultacje reformy rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają 30 dni – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.
Niejednokrotnie obserwując zmagania młodych dorosłych z codziennością porównujemy skalę ich rozterek do własnej sytuacji życiowej. Stawiamy się w roli doświadczonego eksperta, często mentora, zadając przy tym pytanie - co tak naprawdę mogą oni wiedzieć o problemach? Warto jednak w tym miejscu zadać sobie pytanie – czy mamy prawo to oceniać? I czy ta ocena na pewno jest słuszna?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wynagrodzenia w ochronie zdrowia z uwzględnieniem wynagrodzeń osób zatrudnionych na kontraktach to jeden z tematów, którymi zajmie się Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia. Jego posiedzenie odbędzie się w środę, 13 listopada.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas