Wymiana dowodów potrwa do 2029 r. - zakłada Rada Ministrów, która przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Właściciel będzie mógł wymienić go na dowód z warstwą elektroniczną przed upływem ważności posiadanego dokumentu.
Czytaj także: Dowód osobisty z e-podpisem od marca 2019 r.
Nowe dowody potwierdzające tożsamość mają być bezterminowe. A wymianie podlegać mają jedynie na wniosek właściciela. Autorzy projektu nowelizacji zapewniają, że taki e-dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.
E-dowód ma potwierdzać tożsamość obywatela jednoznacznie. Dzięki niemu będzie można uwierzytelniać się w e-usługach administracji publicznej oraz podpisywać dokumenty elektroniczne. Nowy dokument wyposażony zostanie w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty") zapewniający wysoki poziom zaufania. Ten umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce ma to wymagać przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN).
Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o posiadacza dokumentu małoletniego, który ma 13 lat). W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym („podpisem osobistym"). Ma być on traktowany tak samo i tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego".