Za kilka dni komisarze wyborczy zwołają pierwsze sesje nowo wybranych rad gmin. Te ze swojego składu wybiorą przewodniczących i wiceprzewodniczących (więcej o tym na >I3). Rada powoła też komisje. Każda z nich pełni określoną funkcję.
Komisje obowiązkowe
Komisja rewizyjna jest powoływana przez radę w celu kontroli działalności wójta (burmistrza, prezydenta miasta), gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy (np. sołectw). Opiniuje ona wykonanie budżetu gminy oraz występuje z wnioskiem do rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi (wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową).
Czytaj także: Zmiany w ustawach samorządowych i w prawie wyborczym od 2018 r.
Także wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z innej przyczyny niż nieudzielenie mu absolutorium (wotum zaufania) podlega zaopiniowaniu przez tę komisję. Komisja rewizyjna wykonuje również inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli, przy czym to uprawnienie nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych dobrowolnie przez radę.
Natomiast komisja skarg, wniosków i petycji ma usprawnić rozpatrywanie skarg na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych, a także wniosków i petycji składanych przez obywateli. Zasady i tryb działania tych obligatoryjnych komisji musi określać statut gminy.