Osiemdziesięcioletni wyborca chce udzielić żonie pełnomocnictwa do głosowania w wyborach samorządowych. Czy po udzieleniu pełnomocnictwa będzie mógł osobiście głosować?
Tak.
Czytaj więcej tekstów w serwisie Wybory samorządowe 2018
W kodeksie wyborczym przyjęto, że głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bądź tacy, którzy najpóźniej w dniu głosowania (w przypadku najbliższych wyborów samorządowych – 21 października) ukończą 75 lat. Nie można głosować przez pełnomocnika w obwodzie utworzonym w szpitalu bądź w domu pomocy społecznej. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. W przypadku najbliższych wyborów samorządowych jest na to czas do 12 października. Wzór takiego wniosku określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Do wniosku trzeba dołączyć: pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa (również zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu), a także kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, ale tylko jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie mieć ukończonych 75 lat.