RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 21.05.2019 06:49 Publikacja: 20.05.2019 18:55
Premier Mateusz Morawiecki stawia na wygaszanie konfliktu z Komisją Europejską
Foto: AFP
To pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. Dokument, do którego dostęp uzyskała „Rzeczpospolita", podejmuje sześć wyzwań, od których zdaniem Warszawy zależy przyszłość zjednoczonej Europy.
To polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli. Chodzi łącznie o kilkadziesiąt propozycji zmian, które miałyby zostać wpisane do agendy strategicznej Unii na lata 2019–2024. Przywódcy UE mają ją przyjąć w czerwcu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mer Kijowa Witalij Kliczko odwiedził żołnierzy na froncie - w obwodzie charkowskim i w Donbasie.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Już o godzinie 11 czasu polskiego rok 2025 rozpoczął się na Kiribati - to pierwsze miejsce na Ziemi, które weszło w Nowy Rok.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 grudnia doszło do ataku ukraińskich dronów na skład paliw w obwodzie smoleńskim.
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Rosjanie informują o wyposażeniu 100 proc. mobilnej grupy Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego Federacji Rosyjskiej w nowe systemy uzbrojenia.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
- Rosja pomaga obu generałom toczącym wojnę w Sudanie. Sudan to droga do całej Afryki - mówi w kolejnym odcinku podcastu "Globalny Chrząszcz" Adil Abdel Aati, polityk i analityk, kandydat na prezydenta Sudanu w wyborach, które się nie odbyły.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Jestem głęboko przekonany, że Unia jest naszą szansą, a nie przekleństwem. W dzisiejszym zglobalizowanym świecie przetrwamy tylko jako zintegrowana wspólnota. Wspólna waluta to zaledwie jeden z instrumentów.
Warto wrócić do dyskusji o przyjęciu euro w Polsce i dążyć do spełnienia związanych z tym kryteriów, bo to oznacza uzdrowienie finansów publicznych. Argumentem za unijną walutą jest też wojna w Ukrainie i rosnące ryzyko geopolityczne w regionie.
O rosnącej biedzie i majątkach miliarderów w Stanach Zjednoczonych. O złości przedmieść i strachu bourgeois we Francji. O federalizacji i rozpadzie Unii Europejskiej, o sztucznej inteligencji i rosnącym popycie na Marksa. Rozmowa z prof. Andrzejem K. Koźmińskim o nieracjonalności świata u progu 2025 r..
Plan Donalda Tuska dotyczący przywracania praworządności może być kolejnym niepraworządnościowym rozdziałem w historii III RP. Testem, ale i punktem zwrotnym mają szansę stać się wybory prezydenckie.
Wykonanie przelewu do PiS-u, czyli zrobienie swojej roboty przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego, mogłoby oznaczać – prędzej czy później – jego dymisję. To jest skala upadku państwa i polskiej demokracji.
Xi Jinping w orędziu noworocznym mówił m.in. że mieszkańcy Chin i Tajwanu są „jedną rodziną”.
Holenderski think tank SCP (Instytut Badań Społecznych) opublikował wyniki sondażu, w którym spytano m.in. o poparcie dla nexitu, czyli wyjścia Holandii z Unii Europejskiej.
Jedyną opcją, jaką w pewnym momencie rozważałem, był wyjazd do Buenos Aires. Stale podkreślałem w korespondencji z MSZ, że moim warunkiem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie mojej służby z prezydentem – mówi Marek Magierowski, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, a wcześniej w Izraelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas