Raport firmy McKinsey&Company pt. „Systemy transportowe 24 miast świata z 19 krajów - składowe sukcesu", ocenił funkcjonowanie transportu tak pod kątem obiektywnych wskaźników jak i ocen mieszkańców. Eksperci ocenili transport w miastach według pięciu kryteriów: dostępności infrastruktury, dostępności finansowej dla mieszkańców, sprawności przemieszczania, wygody i bezpieczeństwa. Przy czym oceniane były systemy tak transportu publicznego jak i prywatnego.
Czytaj także: Singapur najdroższym miastem świata
Gdzie podróżuje się szybko, czysto, bezpiecznie i za relatywnie nieduże pieniądze? W Singapurze. Miasto kolejny raz okazało się najlepsze pod względem sprawności i dostępności transportu. To niezwykłe osiągnięcie, Singapur znajduje się bowiem na wyspie, zamieszkuje go 5,6 mln ludzi, co daje gęstość zaludnienia 8100 osób na kilometr kwadratowy. A to czyni zorganizowanie sprawnego transportu zadaniem karkołomnym.
A jednak, jak pokazał raport, 86 procent mieszkańców miasta jest zadowolonych z jakości transportu publicznego a 83 procent popiera wprowadzane przez władze rozwiązania. W Singapurze na 1000 mieszkańców przypada 101 aut. I choć rygorystycznie ogranicza się liczbę prywatnych aut to 71 procent Singapurczyków - posiadaczy aut, jest zadowolonych z poziomu transportu publicznego.
Na drugim miejscu znalazła się metropolia paryska tzw. Wielki Paryż, a na trzecim Hongkong. W piątce są też Londyn i Madryt, który wyprzedził Moskwę. Dziesiątkę uzupełniają jeszcze Chicago, Seul, Nowy Jork i Mediolan (region).