Aktualizacja: 24.01.2020 14:04 Publikacja: 24.01.2020 13:57
2 zdjęcia
ZobaczFoto: materiały prasowe
Od 20 stycznia każde z dzieł ma swoją premierową odsłonę online. O obrazach opowiadają w transmisjach na żywo kuratorzy z Londynu, Edynburga, Madrytu, Bostonu bo dziś są one rozproszone w różnych kolekcjach świata. Każdego dnia poznajemy inną historię z cyklu, któremu Tycjan nadał tytuł „Poesie”, bo uważał malowane sceny mitologiczne za odpowiednik poezji. Pokazy są dostępne nie tylko w live streamingu, ale także w powtórkach nagrań.
W pierwszej odsłonie pokazano płótna: „Diana i Akteon” oraz „Diana i Kallisto”. Mitologiczna bogini łowów słynęła z dziewiczej urody, ale i gniewnego temperamentu, o czym mówią obydwa obrazy Tycjana. Na pierwszym Akteon – myśliwy z Teb, wychowanek Centaura Chirona, zaskoczył Dianę w towarzystwie nimf podczas kąpieli. Olśniony jej urodą nie może od niej oderwać spojrzenia, lecz ona nie kryje wściekłości w gwałtownym geście. Akteon może nie jest jeszcze świadomy, jaka kara mściwej bogini wkrótce go spotka, ale widz doskonale wie, że Diana zamieni go za chwilę w jelenia i nieszczęśnika rozszarpią jego własne psy. W kompozycji Tycjana wyczuwa się rosnące napięcie, a czaszka martwego jelenia na szczycie kolumny zapowiada nadciągający dramat.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Dlaczego konkurs poświęcony polskim mistrzom malarstwa jest bardzo dobrym narzędziem promowania edukacji oraz kreatywności - mówi Katarzyna Wasilewska, wiceprezeska Fundacji PGE
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Czy zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza dla świata ekologiczno-klimatyczną rewolucję? Trudno zaprzeczyć, że zmiana osoby rządzącej w najpotężniejszym państwie świata, będzie powodować zmiany na geopolitycznej planszy, a konsekwencją tego mogą (i zapewne będą) być korekty w poszczególnych politykach klimatycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas