Reklama
Rozwiń

Rosja: złoto i diamenty pod specjalnym nadzorem

System kontroli obrotu metalami i kamieniami szlachetnymi w Rosji ma przynieść budżetowi dodatkowe 50 mld rubli (2,8 mld zł).

Aktualizacja: 15.06.2020 15:04 Publikacja: 15.06.2020 15:00

Rosja: złoto i diamenty pod specjalnym nadzorem

Foto: Bloomberg

Rosyjska Duma (niższa izba parlamentu) przegłosowała wprowadzenie w Rosji państwowego systemu zintegrowanej informacji w sferze kontroli obrotu metalami szlachetnymi, drogocennymi kamieniami i wyrobami z nich. W ten sposób Kreml chce podreperować topniejące dochody budżetowe.

- Oczekujemy, że wpływy z VAT tak z importu, jak i z wyprowadzenia producentów z szarej strefy, sięgną 40-50 mld rubli w ciągu trzech najbliższych lat budżetowych (w Rosji budżet jest sporządzany na trzy lata - red.) - zapowiedział Aleksiej Mijsiejew wiceminister finansów.

Zgodnie z przyjętą ustawą, system jest przeznaczony do monitorowania i kontroli obrotu, obróbki, przechowywania i przekazywania informacji o pochodzeniu i obiegu metali szlachetnych, kamieni drogocennych i wyrobów z nich. Ma też posłużyć do zorganizowania specjalnego rozliczenia takich operacji.

Celem głównym systemu jest możliwość monitorowania prawdziwości i legalności pochodzenia towarów na rosyjskim rynku metali szlachetnych i kamieni drogocennych.

Od 1 czerwca do 1 listopada 2018 r. został w Rosji przeprowadzony eksperyment poprzedzający obecne przepisy. Chodziło o znakowanie niektórych rodzajów metali szlachetnych i kamieni, a także biżuterii z nich. W ramach eksperymentu Goznak SA (państwowy holding ośmiu przedsiębiorstw, w tym rosyjskiej mennicy państwowej), nieodpłatnie pełnił funkcję operatora i twórcy zintegrowanego systemu informatycznego w zakresie kontroli nad obrotem metalami szlachetnymi i kamieniami, na wszystkich etapach ich obrotu.

Zgodnie z wynikami eksperymentu rada ministrów poinstruowała resort finansów, aby ukończył system, uwzględniając propozycje uczestników eksperymentu.

Rosja jest drugim dostawcą diamentów na światowe rynki (koncern Alrosa) i piątym producentem złota (Polyus Gold i inni). Lideruje w wydobyciu palladu i platyny (UC Rusal). Do tej pory rynek ten (poza systemem licencjonowania złóż i sprzedaży diamentów) nie jest objęty żadną kontrolą.

Udział szarej strefy tak w wydobyciu jak i obróbce oraz eksporcie najcenniejszych metali i kamieni szlachetnych sięga według różnych źródeł od 30 do 50 procent.

Biznes
Czy Elon Musk chce zdobyć tajne technologie?
Biznes
Ostatni bal na Titanicu? Chudy rosyjski Nowy Rok
Biznes
Święta spędzane w Polsce coraz popularniejsze wśród zagranicznych turystów
Biznes
Największe zamówienie w historii polskiej zbrojeniówki. Do HSW trafi 17 mld zł
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku