Indie: W 132 wioskach nie urodziła się ani jedna dziewczynka

Wśród 216 dzieci urodzonych w indyjskim okręgu Uttarkashi nie ma ani jednej dziewczynki. Władze są przekonane, że dochodzi tam do usuwania płodów płci żeńskiej na szeroką skalę.

Aktualizacja: 22.07.2019 13:25 Publikacja: 22.07.2019 12:24

Indie: W 132 wioskach nie urodziła się ani jedna dziewczynka

Foto: Stock Adobe

amk

Władze okręgu zaniepokoił fakt, że wśród 216 dzieci, urodzonych w ciągu 3 miesięcy w 132 wioskach administracyjnie należących do Uttarkashi nie ma ani jednej dziewczynki.

Sędzia okręgowy Ashish Chauhan oświadczył, że sprawa zostanie bardzo dokładnie zbadana.

Sędzia spotkał się z pracownikami ASHA - Association for Social and Health Advancement, pozarządowej organizacji, która pracuje nad poprawą sytuacji społeczno-ekonomicznej i zdrowotnej zaniedbanych środowisk.

Mają oni przeprowadzić badania w wioskach i przeanalizować sytuację. Istnieje bowiem podejrzenie, że płody płci żeńskiej są masowo usuwane.

W Indiach to wieloletnia praktyka. Większość rodzin chce mieć synów, córka jest dzieckiem "kosztownym" - trzeba przygotować dla niej posag, syn zaś ma szanse  "doposażyć" rodzinę w posag przyszłej żony.

W efekcie w Indiach brakuje kobiet, i to nie tylko z powodu usuwania żeńskich płodów. Badania opublikowane w magazynie "Lancet" w ubiegłym roku wykazały, że co roku w Indiach przed ukończeniem 5 roku życia umiera prawie ćwierć miliona dziewczynek. Są źle odżywione, jeśli zachorują - nie są leczone. Zdarza się, że dziewczynki są podtruwane, lub nawet zabijane.

W styczniu 2015 roku premier Narendra Modi ogłosił program BBBP - Beti Bachao Beti Padhao, który miał przekonać Hindusów do zalet posiadania córek i doprowadzić do zrównoważenia stosunku płci.

Program obejmował szkolenia w zakresie opieki zdrowotnej, ogólnokrajową kampanię informacyjną i działania mające na celu zmianę nastawienia społecznego wobec kobiet.

Dlatego ujawnienie wyłącznie męskich noworodków, które przyszły na świat w Uttarkashi, stawia pod dużym znakiem zapytania skuteczność tego programu.

Społeczeństwo
Facebook i TikTok dozwolone od lat 16? Ustawa jest już w australijskim parlamencie
Społeczeństwo
Rosji brakuje pieniędzy na wojnę. Ale noworoczne imprezy będą huczne
Społeczeństwo
Samolot trafiony pociskiem. Ewakuowano pasażerów
Społeczeństwo
Agenci z Białorusi są w Polsce. Pokazujemy, jak działa wywiad Aleksandra Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Ujawniamy, jak Aleksander Łukaszenko umieścił agentów w Polsce