Nowa Kaledonia oderwie się od Francji? Referendum w listopadzie

W Nowej Kaledonii, posiadającej obecnie status terytorium zamorskiego Francji, w listopadzie odbędzie się referendum ws. niepodległości. Jeśli większość opowie się za oderwaniem od Francji, wówczas wyspa zmieni nazwę i swoją flagę oraz stanie się najmłodszym państwem świata - zauważa "The Guardian".

Aktualizacja: 17.07.2018 10:49 Publikacja: 17.07.2018 06:29

Nowa Kaledonia oderwie się od Francji? Referendum w listopadzie

Foto: By Eric Gaba (Sting - fr:Sting) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

arb

Daniel Goa, rzecznik ruchu niepodległościowego Front de Libération Nationale Kanak et Socialiste (FLNKS) podkreśla, że niepodległość kraju jest "nieunikniona" oraz że wiąże się z godnością zamieszkującego wyspę ludu Kanaków.

Czytaj także: Polski PKB mocny na świecie

- Dla nas to tylko kwestia czasu, a wiecie, że w Oceanii czas jest mierzony inaczej - podkreślił Goa.

Referendum niepodległościowe odbędzie się w Nowej Kaledonii 4 listopada. - Ta data ma kapitalne i historyczne znaczenie dla Kanaków, ponieważ kończy ona 164-letnią, nieprzerwaną walkę o nasz lud - podkreślił Goa.

Gdyby większość uczestników referendum zagłosowało za oderwaniem się od Francji, kraj miałby zmienić nazwę na Kanaky Nouvelle-Caledonie i przyjąć flagę FLNKS za swoją flagę narodową.

- Zapewnimy, by na arenie międzynarodowej nasza suwerenność została uznana i będziemy aplikować do ONZ - podkreślił Goa.

Jak pisze "The Guardian" za niepodległością kraju opowiadają się przede wszystkim rdzenni mieszkańcy wyspy. Przeciw są osoby mające europejskie korzenie. Z sondaży przeprowadzonych w maju wynikało, że większość zagłosuje przeciw niepodległości, ale jednocześnie wskazywały one, że wielu mieszkańców wyspy wciąż jeszcze nie podjęło decyzji jak zagłosować w referendum.

- Jak długo będzie żyć choćby jeden przedstawiciel Kanaków, będzie on walczył o swoją wolność - podkreślił Goa. "The Guardian" przypomina, że w latach 80-tych w Nowej Kaledonii dochodziło do zamieszek w związku z dążeniami proniepodległościowymi Kanaków, które pociągnęły za sobą 21 ofiar.

FLNKS zapowiada, że - w przypadku ogłoszenia niepodległości przez Nową Kaledonię - zlikwiduje obecny system gospodarczy wyspy określany jako "francuski".

- Przejmiemy kontrolę nad surowcami naturalnymi i kluczowymi branżami, które teraz kontrolują francuskie firmy, by zapewnić bardziej równy podział bogactwa płynącego z wydobycia naszego głównego surowca, niklu - zapowiedział Goa (Nowa Kaledonia posiada niemal 25 proc. światowych zasobów niklu).

Nowa Kaledonia została odkryta w 1774 roku przez Jamesa Cooka. Jej obecna nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Szkocji (Caledonia). Od 1853 roku Nowa Kaledonia była kolonią francuską, a od 1946 roku wyspa jest uznawana za terytorium zamorskie Francji.

Społeczeństwo
Amerykanie mówią, czym ma zająć się Trump. Jeden temat jest dla nich najważniejszy
Społeczeństwo
Zmarła najstarsza osoba na świecie. Urodziła się, gdy na rynek trafiał Ford T
Społeczeństwo
Niezidentyfikowane drony zauważono nad portem w Danii. Policja wszczyna dochodzenie
Społeczeństwo
Niezwykłe znalezisko ukraińskich celników. Jest warte 600 tys. złotych
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Społeczeństwo
Niezłomny ksiądz skazany na Białorusi. Jako pierwszy odprawiał mszę w Katyniu