Częściowo też modyfikuje ono te zasady w pozostałych sprawach.
W rozpoznawanych w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono jako zasadę rozprawy na odległość. Pozwoli to stronom i ich pełnomocnikom uczestniczyć w posiedzeniu jawnym bez potrzeby fizycznej obecności w budynku SN.
– Jawność rozpoznania wszystkich spraw przed SN jest nadal zapewniona dzięki możliwemu udziałowi publiczności, w tym mediów, oczywiście bez podwyższania ryzyka epidemicznego – zapewniła „Rzeczpospolitą" sędzia SN Joanna Misztal-Konecka, zajmująca się tym projektem.
Przebieg postępowania, zarówno w formule tradycyjnej jak i na odległość, będzie mógł być obserwowany przez publiczność i przedstawicieli mediów w wyznaczonej do tego sali. Takie rozwiązanie przewiduje nowe brzmienie § 4 zarządzenia nr 58/2020 PPSN, wydane jeszcze 29 maja 2020 r.
Rozprawy (posiedzenia) na odległość przeprowadzane będą przy użyciu wskazanego oprogramowania z przekazem obrazu i dźwięku jednocześnie, aby osoby w nich uczestniczące nie musiały przebywać w budynku SN. W wezwaniu na rozprawę lub zawiadomieniu o niej wzywać się będzie adresata do wskazania adresu poczty elektronicznej, na który ma być wysłana instrukcja dołączenia do rozprawy. Sąd prześle zainteresowanemu na ten adres link pozwalający na instalację odpowiedniego modułu przeglądarki internetowej umożliwiającego przeprowadzenie rozprawy.