Izba Dyscyplinarna SN: Izba Pracy nie mogła kierować pytań prejudycjalnych do TSUE

Izba Pracy Sądu Najwyższego nie mogła kierować pytań prejudycjalnych do TSUE, a jego werdykt nie wiąże – to kluczowe stwierdzenie najnowszego orzeczenia SN.

Aktualizacja: 29.09.2020 12:10 Publikacja: 29.09.2020 07:45

Izba Dyscyplinarna SN: Izba Pracy nie mogła kierować pytań prejudycjalnych do TSUE

Foto: AdobeStock

Wydał je większością głosów trzyosobowy skład tej Izby Dyscyplinarnej pod przewodnictwem sędziego SN Jana Majchrowskiego.

Skład ten rozpatrywał sprawę dyscyplinarną prokuratora W. z Ostrowca Św., wobec którego w grudniu ubr. Sąd Najwyższy uchylił immunitet i zawiesił w czynnościach służbowych na wniosek prokuratury dotyczący nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. Teraz prokurator domagał się jej wznowienia, jako podstawę wskazał wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r., w sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18, w efekcie którego zapadła głośna uchwała trzech połączonych „starych" izb SN, w której uznano, że Izba Dyscyplinarna nie ma przymiotu sądu, a wyroki wydawane z udziałem nowych sędziów mogą być kwestionowane ze względu na brak ich niezawisłości.

Czytaj także: RPO do TSUE: pytania sędziego Zaradkiewicza są niedopuszczalne

Skład orzekający ID nie uwzględnił wniosku, wskazując, że wyrok TSUE dotyczył wyłącznie orzekania przez Izbę Dyscyplinarną w sprawach przejścia w stan spoczynku sędziów SN, a nie co do zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lub tymczasowe aresztowanie prokuratorów. Wyrok TSUE nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich sprawach przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, w których doszło do zadania TSUE pytań, składy sędziowskie były sprzeczne z prawem. Zgodnie bowiem z art. 79 ustawy o Sądzie Najwyższym sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczące sędziów SN oraz przeniesienia sędziego SN w stan spoczynku rozpoznają sędziowie Izby Dyscyplinarnej. Więcej, zdaniem sędziów ID trzy składy Izby Pracy orzekały w sprawie pytań prejudycjalnych w warunkach ograniczających ich bezstronność i niezależność sądu, gdyż wtedy prowadzona była w Izbie Pracy równolegle sprawa tego samego rodzaju z odwołania Józefa Iwulskiego, jej prezesa, przełożonego wszystkich sędziów tej izby. Składy formułujące pytania do TSUE nie były zatem sądem niezawisłym w rozumieniu wskazanego orzecznictwa TSUE, a wadliwości obsadzenia składów orzekających skutkuje nieważnością postępowania, więc wyrok TSUE nie może mieć mocy obowiązującej.

A co sądzi o uzasadnieniu prof. Marcin Matczak, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka: – Fakt, że Jan Majchrowski i jego współorzekający z Izby Dyscyplinarnej wykonują czynności sędziowskie łamie porządek prawny Polski i Unii, bo są oni związani wyrokiem TSUE. Poza tym jest to rozstrzygnięcie w ich własnej sprawie i jest wyrazem tzw. lustrzanej pseudosprawiedliwości: jeśli oni (starzy sędziowie) kwestionują ich status, to ci nie bronią swego statusu, ale kwestionują status i bezstronność starych sędziów.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Nie tylko spadki i zasiedzenie. Najważniejsze orzeczenia Izby Cywilnej w 2024 r.
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay