Bezsprzecznie tematem minionego tygodnia stał się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie statusu Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa oraz komentarze, oświadczenia, stanowiska, jakie się pojawiają. Niektórzy twierdzą, że TSUE podrzucił Sądowi Najwyższemu kukułcze jajo...
Słyszałem już tyle opinii, że żadna mnie nie zdziwi. Nie możemy jednak zapomnieć, że, po pierwsze, Trybunał przyjął naszą sprawę do rozpatrzenia, a to zdarza się nieczęsto i jest niewątpliwie krokiem naprzód. Po drugie, nie tylko przekazał nam sprawę do rozstrzygnięcia, ale też powiedział, według jakich kryteriów mamy oceniać niezależność sądów i jakie okoliczności brać pod uwagę, wypowiadając się o statusie Krajowej Rady Sądownictwa. To wcale nie jest mało. Musimy pamiętać, że rolą Trybunału nie jest załatwianie spraw w innych państwach. On jest od badania ustawodawstw krajowych pod kątem prawa europejskiego.
Ale chyba też był pan zawiedziony tym, co usłyszał we wtorek?
Może w pierwszej chwili. Ale wyrok mnie nie zaskoczył. Spodziewałem się kilku różnych wariantów. To był jeden z nich. Rozumiem jednak rozczarowanie tych, którzy oczekiwali bardziej radykalnej odpowiedzi. Jest, jaka jest, ale nie można powiedzieć, że jest nijaka.
Czytaj także: Safjan: Wytyczne z Luksemburga są jasne