Pokątny handelek niemiecko-rosyjski

Rosyjski przemysł obronny traci dostawców zachodnich technologii, których przed transakcjami z Rosją wstrzymują sankcje USA i Unii. Moskwie pozostaje nielegalna droga zdobycia wojskowych technologii i najnowocześniejszych urządzeń.

Aktualizacja: 19.05.2021 16:33 Publikacja: 19.05.2021 15:44

Pokątny handelek niemiecko-rosyjski

Foto: Adobe Stock

Niemiecka Prokuratura Generalna wraz z policją celną w Lipsku zatrzymała biznesmena, który od 2018 roku sprzedawał do Rosji objęty sankcjami sprzęt. Obywatel Niemiec Alexander S., dyrektor zarządzający firmy handlowej z Saksonii, współpracował z rosyjską firmą, której działalność zakupowa jest „kontrolowana przez rosyjskie służby specjalne" - cytuje oświadczenie niemieckiej prokuratury agencja RIA Nowosti.

Dochodzenie wykazało, że podejrzany zawarł w imieniu swojej firmy dwie umowy z pośrednikami na dostawę towarów podwójnego zastosowania na potrzeby rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, a następnie dostarczył dwie maszyny - w czerwcu i lipcu 2019 roku. Były to „wysokiej jakości obrabiarki", na eksport których wymagana była zgoda regulatora kontroli eksportu (BAFA).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Obniżka Składki zdrowotnej staje się faktem
Biznes
Czołgi K2 wciąż niepewne. Problemem jest ich spolszczenie
Biznes
Co jest potrzebne do nowego otwarcia w relacjach rząd–NGO
Biznes
Uszkodzony drugi podmorski kabel internetowy. Nikt nie wierzy, że to przypadek
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Biznes
Palikot stracił kamienicę za długi wobec firm pożyczkowych, sprzedaje kościół