Aktualizacja: 26.07.2021 18:39 Publikacja: 26.07.2021 18:39
Foto: PAP, Leszek Szymański lszym Leszek Szymański
PSL będzie głosowało za odebraniem immunitetu Marianowi Banasiowi?
Reforma wymiaru sprawiedliwości prowadzona sześć lat przez Zbigniewa Ziobrę poniosła klęskę. Ani procesy sądowe nie są krótsze, ani czas oczekiwania na procesy nie jest krótszy, prokuratura też praktycznie nie działa. Nie tylko w kraju jesteśmy niezadowoleni z reformy wymiaru sprawiedliwości, ale także niezadowolona jest Bruksela. Dwa orzeczenia europejskich sądów: TSUE i ETPC jasno pokazują, że ta reforma, którą przeprowadził Ziobro, jest zmarnowaniem czasu. Co ciekawe, ten niefunkcjonujący Zbigniew Ziobro jednak potrafił zainstalować w Ministerstwie Finansów, jeśli dzisiejsze doniesienia jego prokuratury są prawdziwe, mafię Banasiów, która rzeczywiście pokonała mafię VAT-owską, co pozwoliło państwu i rządowi uzyskać z tego ogromne wpływy. Jak twierdzi Ziobro, żeby zwalczać mafię, w ministerstwie trzeba zainstalować inną mafię, jednak obywatele nie mają z tego nic, bo wymiar sprawiedliwości jest gorszy niż sześć lat temu. Nie znamy wszystkich materiałów dotyczących szefa NIK. Informacje, które uzyskaliśmy parę dni temu, dotyczące Mariana Banasia i członków jego rodziny, świadczą o tym, że od 2019 r. w tej sprawie nic się nie zmieniło. Przed powołaniem pana Banasia na prezesa NIK mieliśmy wiele pytań o jego przeszłość, zadawaliśmy je premierowi Morawieckiemu i ministrowi Ziobrze, ale wtedy usłyszeliśmy, że Banaś jest kryształowo uczciwy i wszystko, co dotyczy jego osoby, to pomówienia mafii VAT-owskiej, którą tak dzielnie zwalczał. Teraz słyszymy, że te kwestie jednak zostaną podniesione i pani marszałek podejmie sprawę uchylenia immunitetu prezesowi NIK. PSL zastanowi się, co zrobić.
„Równo rok temu wygłosiłem exposé w imieniu Waszego rządu" — napisał na Twitterze premier Donald Tusk. Do wpisu dołączył krótkie nagranie podsumowujące rok działań swojego gabinetu.
W sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM uczestników spytano o to, który z liderów koalicji rządzącej jest dla nich największym rozczarowaniem.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, "nie wszyscy patrzą na to ze spokojem".
„Równo rok temu wygłosiłem exposé w imieniu Waszego rządu" — napisał na Twitterze premier Donald Tusk. Do wpisu dołączył krótkie nagranie podsumowujące rok działań swojego gabinetu.
Donald Tusk przed objęciem władzy zapowiadał rozliczenie rządów PiS. Przez rok słowa nie dotrzymał. Jeśli tak dalej pójdzie, to Polacy mogą zwątpić w skuteczność obecnej władzy i podważać afery poprzedniej. A nierozliczający sami zostaną rozliczeni.
W sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM uczestników spytano o to, który z liderów koalicji rządzącej jest dla nich największym rozczarowaniem.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w wystąpieniu transmitowanym przez południowokoreańską telewizję, zapowiedział, że niezależnie od tego czy zostanie poddany impeachmentowi, czy będzie celem śledztwa, będzie „walczył do końca”.
Rząd planuje wprowadzić moratorium na pobieranie opłat planistycznych na dwa lata. Dochody gminy spadną.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas