Posypał się rolniczy związek Renaty Beger

Działacze związku, którego przewodniczącą jest była posłanka Samoobrony, zbuntowali się i założyli konkurencyjną organizację.

Aktualizacja: 01.03.2021 08:18 Publikacja: 28.02.2021 19:32

Posypał się rolniczy związek Renaty Beger

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Związek Zawodowy Rolnictwa Korona to jedna z najnowszych organizacji tego typu w Polsce. Został zarejestrowany w ostatnim dniu ubiegłego roku, a jego nazwa ma dwojaką symbolikę. Nawiązuje do św. Korony, patronki, która chroni przed epidemią i złą pogodą, oraz do Daniela Alaina Korony, prezesa spółki Elewarr, w której związek upatruje potencjał współpracy. Organizacja jest też jednak symbolem problemów Renaty Beger.

Ta ostatnia to była gwiazda Samoobrony, która zasłynęła z bonmotów, pracy w rywinowskiej komisji śledczej oraz nagraniem ukrytą kamerą polityków PiS, mających składać jej oferty korupcji politycznej. W 2007 roku wraz ze swoją partią zniknęła z parlamentu, po czym zaczęła incydentalnie angażować się w działalność polityczną i związkową.

O byłej posłance znów zrobiło się głośno w 2019 roku. Stanęła wówczas na czele Polskiego Związku Zawodowego Rolnictwa Wyzwolenie, założonego przez m.in. byłych członków Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej Solidarni. Z ramienia nowego związku zasiadła nawet w Radzie Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Zaczęła pojawiać się na protestach, zwłaszcza podczas prac nad zarzuconą ostatecznie przez PiS „piątką dla zwierząt". – Jak nie zaczną z nami rozmawiać, to zablokujemy Kaczyńskiego w domu. Kota odbierzemy i żadna policja nam w tym nie przeszkodzi – groziła.

Zaczęła być też regularnie zapraszana do mediów, przedstawiana jako działaczka związkowa. Jednak już wtedy jej związek był w rozsypce. We wrześniu około 40 rolników, z których część odeszła z Wyzwolenia, założyło związek Korona.

Przewodniczącym tego ostatniego została Alina Ojdana, była założycielka Wyzwolenia. Jej zastępcą jest Jan Lupa, również były działacz związku Beger. Oba związki podały nawet ten sam adres rejestracji w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. W efekcie specjalizujący się w rolnictwie portal Farmer.pl napisał: „Wraca pytanie, jak weryfikować związki, mające rzekomo działać dla dobra rolników indywidualnych. Czy Polski Związek Zawodowy Rolnictwa Wyzwolenie Renaty Beger jeszcze funkcjonuje? Czy w ogóle funkcjonował?".

Przewodnicząca Korony Alina Ojdana mówi „Rzeczpospolitej", że powodem odejścia było „zbyt wolne działanie ze strony Renaty Beger".

– Związek Wyzwolenie został zarejestrowany jesienią 2019 roku i do października 2020 roku należało zwołać Krajowy Zjazd Delegatów i wybrać władze związku. Pomimo wielu rozmów i spotkań z panią Renatą Beger do sierpnia 2020 roku zjazd się nie odbył i tym samym nie zostały wybrane władze związku. W związku z tym część członków założycieli Wyzwolenia postanowiła złożyć rezygnację – wyjaśnia Ojdana. I dodaje, że związek Korona ma już zbudowane struktury w całym kraju.

Z Renatą Beger nie udało nam się skontaktować.

Polityka
Radosław Sikorski: W prezydenturę trzeba wejść z marszu. Nie można się uczyć na urzędzie
Polityka
Premier Donald Tusk o prawyborach w KO. "Jak jedna pięść"
Polityka
Czy zaczęła się III wojna światowa? Gen. Różański: Nie można mówić jednoznacznie
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Wybór KO bez wpływu na wynik wyborów prezydenckich?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła