Aktualizacja: 27.11.2020 07:31 Publikacja: 27.11.2020 07:31
Brexit
Foto: AdobeStock
Wielka Brytania straci 1 stycznia 2021 r. pozostałe więzi z Unią Europejską. Przestanie uczestniczyć w mechanizmach swobód unijnych, a migrujący tam obywatele UE będą musieli przejść procedurę imigracyjną, jak do tej pory obcokrajowcy z innych regionów (część nowych przepisów wchodzi w życie 1 grudnia).
Pobyt i dostęp do brytyjskiego rynku pracy nie będzie już nieograniczony. Kiedyś Polak mógł spakować walizkę, pojechać na lotnisko i ruszyć do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Teraz osiedlenie się i podjęcie tam pracy będzie wymagało uzyskania odpowiedniego rodzaju dokumentu pobytu.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Podczas odwrotu do Mariupola widziałem, że miasto wyglądało jak Londyn podczas blitzu – wszędzie dym, ogień, samoloty. To były sceny, jakich normalnie nigdy się nie zobaczy. Przynajmniej od 1945 roku - mówi Shaun Pinner, brytyjski weteran wojny w Ukrainie, autor książki „Przetrwać Mariupol”.
Nigel Farage zrzekł się formalnej kontroli nad partią Reform UK, która wkrótce może zostać największą (pod względem liczby członków) partią polityczną w Wielkiej Brytanii.
Brytyjskie myśliwce Typhoon mogą być wysłane w charakterze sił gwarantujących utrzymanie pokoju na Ukrainie - informuje „The Times”.
Jeśli brytyjski rząd nie znajdzie szybko dodatkowych 5 mld funtów rocznie na potrzeby brytyjskiej armii, wówczas nie tylko nie będzie w stanie zwiększyć swoich zdolności bojowych, ale - przeciwnie - będą się one nadal kurczyć - alarmuje Sky News powołując się na źródła w brytyjskich siłach zbrojnych.
Według najnowszego sondażu YouGov dla Sky News, Reform UK, kierowana przez Nigela Farage’a ma obecnie potencjał, by dotrzeć do tak samo szerokiego elektoratu jak Partia Konserwatywna prowadzona przez Kemi Badenoch.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zadeklarował, że jego kraj jest gotów wysłać żołnierzy na Ukrainę, aby pomóc zagwarantować jej bezpieczeństwo w ramach wynegocjowanego układu pokojowego.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Brytyjscy agenci turystyczni nie spodziewają się, by ten rok był tak samo rekordowy, jak ubiegły, chociaż większość sądzi, że klienci wydadzą więcej. Mają też obawy - mówią, że coraz trudniej konkurować im z cenami w internecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas