Reklama
Rozwiń

Podatek od spadku i darowizn: Między najbliższymi ulga bez limitu

Darowizny w tzw. zerowej grupie podatkowej korzystają z preferencji, i to w całości, choć pod pewnymi warunkami.

Aktualizacja: 25.09.2020 18:16 Publikacja: 24.09.2020 14:49

Podatek od spadku i darowizn: Między najbliższymi ulga bez limitu

Foto: AdobeStock

Od wielu lat przepływ majątku w kręgu najbliższej rodziny korzysta z nielimitowanego zwolnienia podatkowego. Dotyczy to także darowizn i oznacza, że po spełnieniu określonych warunków można bez podatku przekazać majątek o każdej wartości.

Planując transfer majątku w najbliższej rodzinie, trzeba pamiętać, kto został przez ustawodawcę zaliczony do tzw. zerowej grupy podatkowej, która częściowo pokrywa się z pierwszą grupą, ale jest od niej węższa. Do zerowej grupy podatkowej zaliczeni zostali: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Na uprzywilejowanej liście nie ma zięcia, synowej i teściów. Jeśli zatem rodzice planują obdarować np. córkę i jej męża, darowizna dla córki będzie zwolniona w całości, ale już część zięcia będzie opodatkowana na zasadach przewidzianych dla pierwszej grupy podatkowej. Przy darowiznach dużej wartości lepszym rozwiązaniem jest przekazanie majątku tylko dziecku, które potem może już samodzielnie przekazać jego część lub całość małżonkowi. Wtedy obie darowizny zostaną zrealizowane w zerowej grupie podatkowej, tj. pierwsza między rodzicami a dzieckiem, a druga pomiędzy małżonkami.

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o zasadach opodatkowania darowizn

Im mniej więzów krwi, tym większy podatek

Przelew z konta na konto niepotrzebny

Darowane lokum lepiej potrzymać

Bardzo ważnym warunkiem, o którym trzeba pamiętać, jest zgłoszenie nabycia w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

– Podatnicy powinni bardzo skrupulatnie przestrzegać tego warunku zwolnienia. Termin sześciu miesięcy na zgłoszenie darowizny ma bowiem charakter materialny, czyli nie można go przywrócić, bez względu na powód spóźnienia. Zgłoszenie po terminie to jeden z głównych powodów pozbawienia podatników prawa do pełnego zwolnienia – przypomina Artur Nowak, radca prawny, partner w DZP Domański, Zakrzewski, Palinka.

Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy jedynie dwóch przypadków. Pierwszy to gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie pięciu lat nie przekracza kwoty wolnej od podatku dla pierwszej grupy podatkowej, czyli 9637 zł. Zgłoszeniem nie trzeba się też martwić, gdy darowizna zostanie potwierdzona przez notariusza.

Ostatnia pułapka dotyczy darowizn pieniędzy. Gdy łącznie od tej samej osoby w ciągu pięciu lat darowizny przekraczają 9637 zł, do skorzystania z pełnego zwolnienia konieczne jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek nabywcy.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku