Darowizna powinna być dobrowolna, bezpłatna i dokonana kosztem swojego majątku. Jeśli wpłacający spodziewa się w zamian jakichś korzyści, nie jest to prawdziwa darowizna. Nie ma więc prawa do odliczenia – tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki.
Czytaj także: Darowizna na różne sposoby
Sprawa dotyczyła ojca niepełnosprawnego dziecka, które pozostaje pod opieką jednej z fundacji mających status organizacji pożytku publicznego. W 2017 r. podatnik przekazał na konto fundacji darowiznę, ze wskazaniem, że jest to wpłata na jego własne dziecko. Następnie fundacja zwróciła ojcu, na podstawie faktur, nakłady poniesione na rehabilitację dziecka.
Wymiana świadczeń
Składając zeznanie PIT-36 za 2017 r., mężczyzna odliczył darowiznę od dochodu. Pracownicy urzędu skarbowego mieli jednak wątpliwości co do prawidłowości takiego odliczenia. Mężczyzna zwrócił się więc do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy może odliczyć od dochodu całą kwotę, skoro nie przekracza określonego limitu.
Dyrektor KIS uznał jednak jego stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT podatnik ma prawo odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeśli jej wysokość nie przekracza 6 proc. kwoty dochodu. Z przepisów wynika, że aby dokonać odliczenia, darowizna musi być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Obdarowanym musi być zaś organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy.