Osoby, które sprzedały dom czy mieszkanie w 2017 r., rozliczają dochód w zeznaniu PIT-39. Składa się je w tym samym terminie co inne PIT, do końca kwietnia. Co ważne, w PIT-39 wykazuje się zarówno dochody podlegające opodatkowaniu, do których nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa, jak i zwolnione z PIT ze względu na tę ulgę.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu po upływie pięciu lat. Ale termin ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym doszło do nabycia. Po jego upływie nie płaci się podatku ani nie składa zeznania.
Przykład: Pan Stefan kupił mieszkanie w lutym 2012 r., a sprzedał w lipcu 2017 r. Pięcioletni okres uprawniający do sprzedaży bez podatku liczy się od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2017 r. Pan Stefan sprzedał zatem lokal przed upływem pięciu lat. Powinien złożyć zeznanie do urzędu i wykazać dochód.
Stawka podatku wynosi 19 proc. Płaci się go od dochodu, co oznacza, że od przychodu odejmuje się koszty jego uzyskania (np. cenę zakupu nieruchomości) oraz koszty zbycia (np. opłaty notarialne i koszty pośrednictwa). Nie zawsze jednak można odliczyć koszty.
Przykład: Pan Marian otrzymał w 2016 r. w darowiźnie mieszkanie, które sprzedał w 2017 r. za 250 tys. zł. Nie ma co odliczyć (dochód jest równy przychodowi), więc zapłaci podatek od 250 tys. zł.