Lista rejestracyjna jest jeszcze cały czas otwarta – potwierdzają organizatorzy. A są nimi po raz pierwszy trzy samorządy: adwokacki, radcowski i sędziowski. – To rzecz bez precedensu – podkreślają. Do czwartku zarejestrowało się na listach ponad 1,3 tys gości. Tematem spotkania będzie reforma wymiaru sprawiedliwości.
Kto przyjedzie?
Niemal w ostatniej chwili udział w kongresie potwierdził minister Andrzej Dera, przedstawiciel prezydenta RP. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że raczej nie pojawi się ani minister sprawiedliwości, ani jego przedstawiciel. Wśród gości znajdzie się także: prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts, prezydent Europejskich Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) Nuria Diaz Abad, wiceprezydent Stowarzyszenia Sędziów Europejskich dla Demokracji i Wolności Medel Thomas Guddat.
O czym będą dyskutować? Jak dbać o zagwarantowanie każdemu obywatelowi prawa dostępu do niezawisłego i niezależnego sądu oraz jak budować zaufanie publiczne wymiaru sprawiedliwości.
– Jesteśmy przekonani, że Kongres stanie się początkiem rzetelnej debaty społecznej na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, która nie będzie burzyć fundamentów demokracji w imię politycznego populizmu – twierdzą organizatorzy.
Zaproszenie do dyskusji
Kongres podzielono na trzy panele. Pierwszy zatytułowany „Niezależny sąd jako gwarant praw i wolności obywatela" odbędzie się w godzinach 11.15–12. Właśnie w tej dyskusji obok prawników weźmie udział Jerzy Stuhr, aktor. Drugi – „Profesjonalny pełnomocnik gwarantem realizacji praw jednostki" – zaplanowano od godz 12.10 do 13. Panel trzeci – „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości jako podstawowe prawo człowieka" – ma się odbyć w godz. 13–14.