Marcin J. Menkes: Znaczenie wojny zastępczej Huawei w Polsce dla przyszłości reżimu prawnego inwestycji zagranicznych

Przed kilkoma dniami światło dzienne ujrzał list skierowany do Komisarz ds. konkurencji i w-ce przewodniczącej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager przez Huawei. Spółka zarzuca w nim, że prowadzone w Polsce i Rumunii prace legislacyjne dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G zmierzają do pogwałcenia prawa unijnego. Oba państwa pracują nad ustawowym pozbawieniem chińskiej spółki dostępu do powstającej infrastruktury sieci 5. generacji. Huawei grozi UE wstrzymaniem olbrzymich inwestycji i wszczęciem postępowań sądowych. Tym samym Polska staje się areną amerykańsko-chińskiej technologicznej wojny zastępczej. Jej skutki będą mieć wpływ na kształtowanie międzynarodowego reżimu prawnego przepływu inwestycji.

Publikacja: 15.11.2020 18:29

Marcin J. Menkes: Znaczenie wojny zastępczej Huawei w Polsce dla przyszłości reżimu prawnego inwestycji zagranicznych

Foto: Bloomberg

Zmierzch Pax Americana

Prace legislacyjne w Polsce i Rumunii stanowią realizację ustaleń porozumień ze Stanami Zjednoczonymi zawartych, odpowiednio, we wrześniu i w sierpniu 2019 roku. Podobne porozumienia podpisały Czechy, Estonia i Łotwa. Wpisują się one w szerszy kontekst polityki zagranicznej USA, celem której jest odcięcie chińskich spółek od dostępu do i kontroli infrastruktury telekomunikacyjnej, która będzie stanowić krwiobieg gospodarki XXI wieku: od telefonii komórkowej i rozrywki, przez transport i spedycję, produkcję i usługi finansowe, po ochronę zdrowia. USA podkreślając podwójne znaczenie 5G – gospodarcze i bezpieczeństwa – zarzucają Huawei m.in. wieloletnie nadużycia w zakresie szpiegostwa przemysłowego, czy przekazywanie wrażliwych informacji chińskim władzom i wywiadowi. Akcentują również ryzyko przejęcia przez Pekin bezpośredniej kontroli nad infrastrukturą krytyczną.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?