RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 03.06.2021 20:40 Publikacja: 03.06.2021 20:40
Foto: materiały prasowe
Jesteśmy świeżo po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy deweloperskiej. Co do zasady jej przepisy wejdą w życie po 12 miesiącach od opublikowania w dzienniku ustaw. Czy nowe regulacje mogą podbić i tak wciąż galopujące ceny mieszkań?
Chyba tak – ale nie tak bardzo, jak się obawialiśmy wcześniej, kiedy to wysokość maksymalnej składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) miała sięgnąć aż 5 proc. wartości mieszkania. Potem, w dyskusjach sejmowych, ta stawka zmniejszyła się do 2 proc. – co było bliżej realnej oceny sytuacji. Natomiast na etapie dyskusji w Senacie wszyscy zrozumieli, że 2 proc. to również jest znacznie więcej, niż wymaga tego bezpieczeństwo klientów. Ostatecznie skończyło się na limicie 1 proc.
Hiszpańska grupa w 2025 r. planuje rozpocząć pierwsze inwestycje w segmencie prywatnych domów studenckich w Polsce.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Apelujemy o zaniechanie prac nad dopłatami do kredytów. Liczymy na większą aktywność państwa, jeśli chodzi o sektor bankowy i koszty kredytów – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni i krystalizują się proporcje pracy z domu i biura. Deweloperzy biorą się bardziej za przerabianie starych budynków niż nowe projekty.
Klienci na rynku wtórnym mogli liczyć na średnie rabaty od 5 do 15 proc. Droższe lokale były przeceniane nawet o 30 proc. Co dalej z mieszkaniami z drugiej ręki?
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Wyraźnym sygnałem schładzania się rynku mieszkań jest dysproporcja pomiędzy liczbą ofert a liczbą umów sprzedaży, których z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Obniżki stóp w strefie euro zachęcają inwestorów do powrotu do kupowania nieruchomości komercyjnych. W 2024 r. wartość transakcji w Polsce powinna być dwa razy większa niż w kryzysowym 2023 r. Kolejny rok ma przynieść kontynuację trendu.
Przepisy zostały tak skonstruowane, że jeszcze długo możemy poczekać na likwidację patodeweloperki. Wyjaśniamy, dlaczego wciąż powstają mikrokawalerki.
Bez rzetelnych relacji międzyludzkich nie ma dobrego biznesu - mówi Krzysztof Trembowski, dyrektor zarządzający w cmT.
Niemal 100-metrowe wieże spółki Asbud Group przy ul. Prostej w Warszawie, niedaleko drugiej linii metra, mają już pozwolenie na użytkowanie.
W portfolio Trei Real Estate Poland jest już 41 parków handlowych. Nowy obiekt został otwarty u zbiegu ul. Prostej i Sportowej w Kostrzynie.
Czy nadchodzący rok wyborów prezydenckich umożliwi finalizację prac legislacyjnych nad REIT-ami? Nie będzie to łatwe, ale jak nie teraz, to kiedy? – oceniają eksperci kancelarii MDDP.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas