Tajemniczy arenawirus Chapare z Boliwii przenosi się między ludźmi

Naukowcy z amerykańskiej agencji zdrowotnej CDC potwierdzili możliwość transmisji z człowieka na człowieka rzadkiego wirusa Chapare, należącego do rodziny mogącej wywoływać gorączkę krwotoczną.

Aktualizacja: 18.11.2020 23:22 Publikacja: 17.11.2020 20:59

Tajemniczy arenawirus Chapare z Boliwii przenosi się między ludźmi

Foto: AFP

qm

Naukowcy poinformowali, że w 2019 roku dwóch pacjentów przekazało wirusa trzem pracownikom służby zdrowia w La Paz, trzecim największym mięcie Boliwii. Z powodu zakażenia jeden z pacjentów oraz dwóch pracowników medycznych zmarło. - Potwierdziliśmy, że młody rezydent, medyk z pogotowia ratunkowego i gastroenterolog zakazili się wirusem po kontaktach z zakażonymi pacjentami - powiedziała Caitlin Cossaboom, epidemiolog z CDC.

Chapare należy do rodziny arenawirusów, które są zwykle przenoszone na ludzi poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi gryzoniami lub pośrednio przez mocz lub odchody zakażonego gryzonia. Cossaboom podkreśliła, że wirusa Chapare jest przekazywany przez płyny ustrojowe, a co do zasady rozwój takich zakażeń jest łatwiejszy do powstrzymania, niż wirusy układu oddechowego, takie jak SARS-CoV-2.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy