Czołowe przedsiębiorstwa przemysłowe w kraju rosną szybciej niż dynamika PKB. To fakt. Potwierdza to tegoroczne zestawienie firm z Listy 2000. Najlepszego barometru koniunktury, analizy i kondycji polskiego przemysłu, stanowiącego kompleksowe podsumowanie sytuacji w ostatnim roku.
Największe firmy przemysłowe są silne, a odłożone środki pieniężne na firmowych kontach ogromne. Na ich doskonałą kondycję w ostatnim roku wpływ miał solidny popyt na rynku wewnętrznym, stymulowany wzrostem płac, zatrudnienia i zwiększonymi wydatkami socjalnymi rządu. Stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie.
Równie dobrze przedstawiała się sytuacja na rynkach zagranicznych.
Nasz eksport rósł w tempie najszybszym od lat. Stabilności sprzyjał przewidywalny kurs walut oraz utrzymujące się od dłuższego czasu na rekordowo niskim poziomie stopy procentowe. To też przełożyło się na sytuację w samych bankach, które były gotowe do udzielania kredytów.
Jednak ze strony przemysłowców płyną sygnały poczucia niepewności, powodowane zawirowaniami na światowych rynkach, potęgowane niepokojem o realne skutki brexitu. Stabilności nie sprzyja rotacja kadr w państwowych spółkach, sprzeczne ze sobą prawo podatkowe, publikowane taśmy i kolejne mniejsze lub większe afery.
Na tegorocznej liście w czołówce znalazły się przedsiębiorstwa przemysłu surowcowego, paliwowego i energetyki, w dużej części kontrolowane przez Skarb Państwa. Ich silna pozycja wynika z przemyślanej konsolidacji poszczególnych sektorów, co znajduje zrozumiałe uzasadnienie ekonomiczne. Na uwagę zasługuje rosnące z każdym rokiem znaczenie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Jest to potwierdzeniem największego udziału tego sektora w strukturze polskiego eksportu. Należy zwrócić uwagę na systematyczne przesuwanie się w górę zestawienia przedsiębiorstw przemysłowych zaliczanych do grupy wysokich technologii. Mowa choćby o przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego, także spółkach badawczych i inżynieryjnych, firmach chemicznych, wkraczających coraz śmielej w biotechnologie i inżynierię genetyczną. Już sama ich obecność cieszy, jednak na zajmowanie przez nie miejsc w czołówce zestawienia musimy jeszcze poczekać.
Patrząc na tegoroczne zestawienie, trudno oprzeć się wrażeniu, że polski sektor przemysłu wytwórczego pod względem ilościowym opiera się przede wszystkim na przedsiębiorcach prywatnych. To właśnie one najszybciej się rozwijają, zwiększają inwestycje i zatrudnienie. Należą do grona firm najbardziej innowacyjnych, inwestując krocie w nowe technologie, badania i rozwój i udowadniając, że technologia i biznes to dwa nierozerwalne, wzajemnie przenikające się światy. Jednak to nie firmy prywatne zdominowały czołówkę zestawienia. Pierwsze miejsca zajmują przedsiębiorstwa kontrolowane przez Skarb Państwa.
Dane finansowe przedsiębiorstw zestawione w Liście 2000 potwierdzają tezę, że polskie firmy po raz kolejny zdały egzamin w trudnym czasie dla światowej gospodarki. Zwiększyły swoją sprzedaż i zysk. Jak długo taka sytuacja będzie trwać? Tego nikt nie wie. Jedno jest pewne: coraz większą rolę na polskim rynku zaczynaj odgrywać czynniki płynące z gospodarki globalnej.
O Bisnode
Bisnode jest czołowym graczem na europejskim rynku danych i analiz. Firma jest obecna w 19 krajach, gdzie zatrudnia 2,1 tys. pracowników. Bisnode pomaga firmom zdobywać nowych klientów i utrzymywać bezpieczne relacje biznesowe przez cały okres współpracy. Podejmowanie decyzji umożliwia swoim klientom poprzez inteligentne wykorzystanie danych. Dzieje się tak dzięki temu, że firma może połączyć, a następnie przeanalizować dane własne, dane klientów oraz te generowane każdego dnia na świecie, zwane big data.