Partnerstwo miast to unijny projekt współpracy między samorządami, który ma na celu mobilizowanie obywateli na poziomie lokalnym i unijnym do angażowania się społecznego, politycznego oraz wolontariatu. To element programu „Europa dla obywateli”. Dla samorządów uczestniczących w projekcie przewidziane są dotacje. Kwota zależna od liczby uczestników.
W środę komisarz UE ds. równości poinformowała, że odrzucono wnioski sześciu polskich miast, gdzie przyjęto uchwały dotyczące „stref wolnych od LGBT”. Nie wymieniła, o które miejscowości chodzi.
Dowiedz się więcej: „Strefy wolne od LGBT”. Polskie miasta nie załapały się do programu UE
- Nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, aby komisarz decydowała o przyznaniu lub nie środków dla gmin ze względu na prowadzoną przez nie politykę lokalną - skomentował europoseł PiS Dominik Tarczyński.
- Żaden traktat, żaden zapis, jeżeli chodzi o naszą obecność w Unii Europejskiej tego nie precyzuje i nie daje takiego prawa pani komisarz. To po pierwsze. Po drugie, oczywiście będzie protest z mojej strony na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego. Na pewno też nasz MSZ, jako przedstawiciel rządu, będzie reagował - dodał Tarczyński, cytowany przez Radio Maryja.