Aktualizacja: 27.05.2020 15:06 Publikacja: 27.05.2020 14:47
Foto: AFP
"Rzeczpospolita": Premier Stefan Löfven powiedział, że obowiązująca w Europie narracja o Szwecji i szwedzkich działaniach w celu powstrzymania rozprzestrzenianie się koronawirusa jest błędna. Czy może pani to skomentować?
Ann Linde: Tak, istnieje nieporozumienie, że Szwecja miałaby „zrelaksowane” lub liberalne podejście do pandemii. Mamy takie same strategiczne cele jak inne kraje: ratować życie, zmniejszyć szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, zabezpieczyć to, by opieka zdrowia dysponowała wystarczającymi zasobami oraz ograniczyć negatywne efekty pandemii jeżeli chodzi o zatrudnienie i przedsiębiorczość.
Nasza strategia polega na społecznym zdystansowaniu się, pozostaniu w domu przy najmniejszych objawach choroby i ochronie grup ryzyka. To jest realizowane ale nie poprzez zakaz wychodzenia z domu i przymusowe reguły poddania się kwarantannie, tylko poprzez niektóre środki przymusowe: zakaz odwiedzani w domach opieki dla seniorów, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, zakaz obsługiwania przy barze w restauracjach, oraz poprzez porady i rozporządzenia ze strony naszych władz. Z tym, że te porady nie są dobrowolnymi propozycjami, tylko w praktyce regułami, których mają przestrzegać mieszkańcy kraju. To wszystko się dzieje w znacznym stopniu bez udziału policji z pałkami na ulicach, ponieważ mamy kilkusetletnią tradycję zarządzania właśnie w ten sposób.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Donald Tusk leci w środę na szczyt przywódców państw skandynawskich i bałtyckich w Szwecji. Inaczej niż Węgry i Słowacja, to pewni sojusznicy, gdy zagrożenie ze strony Rosji narasta.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Dwa duńskie okręty wojenne zatrzymały na Bałtyku chiński statek handlowy, który przepływał w pobliżu uszkodzonych, podwodnych kabli w czasie, gdy dokonano na nich dywersji
Fiński rząd opublikował poradnik dotyczący przygotowania się na różne sytuacje kryzysowe. Resort zapewnia, że nie chodzi o alarmowanie ludzi, ale o przygotowanie ich do sytuacji nadzwyczajnych.
Polityk skrajnej prawicy i adwokat o duńsko-szwedzkich korzeniach Rasmus Paludan usłyszał wyrok czterech miesięcy więzienia.
Po tym, jak w poniedziałek przerwany został podmorski kabel internetowy Finlandia-Niemcy, dziś wiadomo, że także drugie podobne połączenie między Szwecją a Litwą zostało uszkodzone. NATO analizuje oba zdarzenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas