Co zrobić gdy przedsiębiorca – hodowca zataił wady genetyczne psa

Pies kupiony z legalnej hodowli, posiadający rodowód, ma chorobę genetyczną, która ujawniła się dopiero po pół roku. Weterynarz zasugerował, że hodowca prawdopodobnie wiedział o chorobie, sprzedając pieska. Rodzina przyzwyczaiła się już do nowego domownika, ale chciałaby, aby hodowca zwrócił koszty leczenia. Czy to możliwe – pyta pani Krystyna?

Aktualizacja: 21.12.2019 08:27 Publikacja: 21.12.2019 00:01

Co zrobić gdy przedsiębiorca – hodowca zataił wady genetyczne psa

Foto: AdobeStock

Tak,

bowiem do umowy sprzedaży, której przedmiotem jest zwierzę, znajdują również zastosowanie przepisy o okresie obowiązywania rękojmi oraz domniemanie istnienia wady w chwili jego nabycia przez kupującego. Sprzedawca, w tym przypadku hodowca ma obowiązek poinformowania kupującego o stanie zdrowia zwierzaka. Nabywca na podstawie przysługujących mu uprawnień z tytułu rękojmi może w przypadku istotności wady odstąpić od umowy lub ubiegać się o wymianę na wolny od wad, czy też o obniżenie ceny. Zgodnie z art. 566 kodeksu cywilnego nabywca może żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Nabywca może nie tylko skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, wymiany wadliwego towaru na wolny od wad czy też złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny, ale również może dochodzić odszkodowania za poniesioną stratę czy też zwrotu poczynionych nakładów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok