Co do zasady, bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia wymagalności roszczenia. Chodzi o sytuacje, w których dochodzenie danego roszczenia jest możliwe na drodze sądowej. Innymi słowy chodzi o dzień w którym dłużnik powinien lub może już spełnić świadczenie.
Przykład
Płatność raty kredytowej ma nastąpić do 10 lipca 2019 r. W przypadku braku płatności, bank może począwszy od 11 lipca 2019 r. domagać się skutecznie zapłaty. Z dniem 11 lipca 2019 r. rata staje się wymagalna i z tym dniem rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia dla tej płatności.
Podkreślenia wymaga, że w przypadku stwierdzenia abuzywności klauzul walutowych zawartych w umowie kredytu, dziesięcioletni termin przedawnienia roszczeń o zwrot dokonanych na tej podstawie nadpłat w spłacie kredytu, nie rozpoczyna biegu od daty zawarcia umowy, lecz od dat płatności poszczególnych rat spłaty kredytu. Przedawnienie dla każdej raty biegnie osobno.
Podobnie w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu, co pociągałoby dla banku konieczność zwrotu na rzecz kredytobiorcy wszystkich wpłat, jakie otrzymał od niego w wykonaniu nieważnej umowy, a dla kredytobiorcy obowiązek zwrotu wypłaconej kwoty kredytu. Roszczenie banku przedawnia się po trzech latach od wypłaty kredytu, a roszczenie kredytobiorcy po 10 latach od spłaty raty – przy czym liczone jest odrębnie dla każdej raty.