Układ na zgromadzeniu wierzycieli zamiast upadłości konsumenckiej

Dotychczas procedura zawierania układu niewypłacalnego dłużnika z wierzycielami kojarzona była głównie z prawem restrukturyzacyjnym, które to nie obejmowało swoim zakresem konsumentów. W dniu 24 marca 2020 r. do ustawy Prawo upadłościowe zostanie dodany tytuł VI, który będzie regulował postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 03.02.2020 13:25 Publikacja: 03.02.2020 13:02

Układ na zgromadzeniu wierzycieli zamiast upadłości konsumenckiej

Foto: 123RF

Można przypuszczać, że celem wprowadzenia takiego rozwiązania do nowego prawa upadłościowego jest w dużej mierze odciążenie sądów, ponieważ postępowania o zatwierdzenie układu przez konsumenta będą się odbywać poza nimi. Tego typu procedura może być prowadzona na wniosek samego dłużnika, a w określonych przypadkach sąd może skierować dłużnika do postępowania o zawarcie układu, mimo że ten wnioskował o ogłoszenie upadłości. Prowadzenie tego typu postępowania będzie zasadne w oparciu o odpowiednie możliwości zarobkowe dłużnika i jego sytuację zawodową. Złożenie przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie układu będzie się również wiązało z koniecznością uregulowania zaliczki na wydatki w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa GUS.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku