Akademików w Polsce wciąż jest za mało. Ostatnio teren o powierzchni ponad 2,2 tys. mkw. przy ul. Grochowskiej na warszawskiej Pradze-Południe kupiła spółka 6B47 Poland. Akademik z częścią handlową i podziemnym garażem zajmie ok. 12 tys. mkw. Znajdą się w nim jedno- i dwuosobowe pokoje studenckie z niemal 500 łóżkami.
Deweloper, 6B47 Poland, wchodzi na rynek akademików po sprzedaży outletu w Gliwicach za 31,5 mln euro. Jak mówi Mirosław Januszko, członek zarządu spółki 6B47 Poland, firma uzyskała w ten sposób kapitał na zakup kolejnych działek. Budowę warszawskiego domu studenckiego ma też współfinansować inwestor. – Mamy nadzieję, że ten projekt pozwoli nam z sukcesem wkroczyć w sektor hospitality – mówi Mirosław Januszko. Zapowiada kolejne inwestycje w tym sektorze.
Domy studenckie rosną też w innych miastach. W Gdańsku powstaje Student Depot. Wykonawca obiektu Mota-Engil Central Europe informuje, że akademik ma być gotowy we wrześniu. Już teraz można rezerwować pokoje. W ofercie są jednoosobowe lokale typu studio, w pełni umeblowane, z aneksem kuchennym i własną łazienką.
Studenci będą też mogli korzystać z przestrzeni co-livingowej, wi-fi i siłowni. Akademik będzie całodobowo chroniony.
Z analiz międzynarodowej firmy doradczej CBRE wynika, że miejsca na kolejne domy studenckie na polskim rynku jest sporo. W poprzednim roku akademickim w Polsce studiowało 1,2 mln studentów, a tylko co dziesiąty był zakwaterowany w akademiku. W Unii Europejskiej ten odsetek jest wyższy i wynosi 17 proc. – podaje CBRE, powołując się na badanie Eurostudent.