Głęboko wierzymy, że 2021 rok będzie czasem powrotu do normalności. Zgodnie z danymi GUS ponad 2,3 mln osób, które do tej pory na co dzień pracowały w biurowcach, dziś działa w trybie zdalnym. To ponad 14-proc. wzrost w porównaniu z końcówką 2019 r. Nasze domy i mieszkania stały się wielofunkcyjne, są jednocześnie szkołą, biurem, siłownią, restauracją i miejscem odpoczynku. To w dłuższej perspektywie nie sprzyja naszemu dobrostanowi. Jak wynika z analiz wykonanych w Niemczech przez instytuty badania opinii publicznej IGES (Institute for Global Environmental Strategies) i Forsa, ponad 52 proc. osób pracujących zdalnie tęskni za wyraźnym oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, ponad 75 proc. respondentów doskwiera brak kontaktu ze współpracownikami.
Dlatego naszym zdaniem nowa normalność rozumiana jako powrót do pracy stacjonarnej bądź rozpowszechnienie się trendu pracy hybrydowej z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi pracy, będzie bardzo ważnym elementem determinującym zachowania inwestorów i najemców rynku komercyjnego w 2021 r.
Powrót do biur musi być bezpieczny. Pod koniec grudnia .KTW I, pierwszy budynek w Polsce, zdobył certyfikat WELL Health&Safety. Spełniając rygorystyczne wytyczne, uzyskaliśmy potwierdzenie, że jest to bezpieczny i przyjazny dla pracowników budynek. Równie ważnym trendem, który od kilku lat nieśmiało kiełkuje na polskim rynku komercyjnym, będą biura elastyczne. Sytuacja związana z pandemią, restrykcje, bardziej liberalne podejście firm do pracy zdalnej, aranżacji biura, długości umów najmu sprawiają, że rynek najmu powierzchni elastycznych ma szansę zanotować duży wzrost w rozpoczynającym się roku. Interesujące jest także rozwiązanie workplace-as-a-service, czyli oferowanie stanowiska pracy jako usługi. Wykorzystuje się tu technologie chmurowe, aby udostępnić „biuro" pracownikowi niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
Co jeszcze się zmienia? Na liście wymagań stawianych przez potencjalnych klientów przestrzeni biurowych, stanowiąc jednocześnie istotny element budowania wizerunku pracodawcy, zagościł „dobrostan". A rok 2020 przyspieszył pewne procesy. Podstawą nie jest już work-life balance – bo przebywamy głównie w domach – tylko well-being czyli właśnie dobrostan pracownika. Zgodnie z definicją Wellbeing Institute, „o jego zachowaniu możemy mówić wówczas, gdy człowiek realizuje swój własny potencjał, potrafi poradzić sobie ze stresem, buduje odporność psychiczną, odczuwa zadowolenie i radość z życia, uważa siebie za osobę wartościową, a swoje życie za sensowne, docenia siebie, buduje z uważnością wspierające relacje, troszczy się o swoje zdrowie i jest aktywny fizycznie."
O potencjale biurowców świadczyć będzie więc także podejście firm do (od)budowania zaufania i zaangażowania w zespołach wielopokoleniowych, możliwość podnoszenia i zmian kompetencji, rozwój osobisty oraz organiczny firmy, a także wsparcie psychologiczne. Jako inwestor .KTW przygotowaliśmy .KTWmeets, czyli miejsce, gdzie każdy może poszerzać swoje horyzonty. Od 2021 roku rozpoczniemy tu cykl webinariów, w których będą poruszane tematy związane z życiem zawodowym, jak też prywatnym. Powstanie tu także biblioteczka, w której najemcy znajdą najnowsze pozycje. Raz w miesiącu przestrzeń ta stanie się miejscem spotkań z przedstawicielami świata biznesu, kultury i nauki.
Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej: