Radca prawny: to my wpuszczamy cyberprzestępców do sieci

W sieci bywa niebezpiecznie. Na cyberwojnę narażeni jesteśmy wszyscy: organy publiczne, obywatele, firmy itd. – mówi radca prawny Ewa Kurowska-Tober, partner w Kancelarii DLA Piper. Radzi, co zrobić, by uniknąć kłopotów. To szczególnie ważne, bo ataki cyfrowe są często zupełnie niewidoczne dla ofiar, przynajmniej początkowo.

Aktualizacja: 09.12.2019 06:10 Publikacja: 08.12.2019 19:11

Radca prawny: to my wpuszczamy cyberprzestępców do sieci

Foto: AdobeStock

Cyberbezpieczeństwo, konwencje, umowy pomiędzy państwami powoli stają się nam coraz lepiej znane. Od niedawna mówi się także o cyberwojnie. To jedynie teoria czy już praktyka?

Niestety, praktyka. Słysząc to słowo, wydaje się nam, że to temat z filmów sensacyjnych czy kryminalnych. A one toczą się tu i teraz. Narażeni jesteśmy wszyscy: organy publiczne, ale także obywatele, firmy, przedsiębiorstwa itd. Uczestniczymy w niej bez względu na to, czy tego chcemy czy nie. I nie jest to taka wojna, jaką znamy z historii: atak artylerii, ostrzał wioski czy desant na plaży. To całkiem nowa wojna prowadzona w systemach informatycznych, w cyberprzestrzeni. A ataki, jakie niesie, to ataki cyfrowe, często zupełnie niewidoczne dla ofiar, przynajmniej początkowo.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach