Klub Koalicji Obywatelskiej złoży do marszałek Sejmu wniosek o prace nad ustawą, która została złożona jeszcze na początku tej kadencji. Zgodnie z nią zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony, a pracownicy będą mieli zagwarantowane przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. – Ta ustawa jest szkodliwa i to się nie zmieniło. Niemniej teraz, przy takich kłopotach branży handlowej, trzeba jej dać wszelkie sposoby, aby negatywne skutki zamrożenia gospodarki zmniejszać – mówi Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. – Chodzi nie tylko o spadającą sprzedaż, ale również względy bezpieczeństwa. Więcej dni to więcej czasu – dodaje.
Resort temat analizuje
Zakaz handlu w niedzielę budził kontrowersje od momentu rozpoczęcia prac sejmowych, a w miarę zaostrzania ustawy poparcie spadało. Z ostatnich badań ARC Rynek i Opinia wynika, że przeciwnikami ustawy jest już 52 proc. badanych, a zwolennikami co trzeci ankietowany.
Czytaj także: Epidemia pogrąża zakaz handlu w niedzielę
Według badania Kantar dla ZPPHiU wśród bywalców centrów handlowych liczba przeciwników zakazu w siedem tygodni skoczyła o 16 pkt proc. – do 66 proc. Uchylenia lub zawieszenia ustawy domaga się też szereg organizacji gospodarczych, w tym Konfederacja Lewiatan, BCC, Polska Rada Biznesu, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Pracodawcy RP.