Tarcza antykryzysowa prawie gotowa. Rząd konsultuje ją z opozycją

Minister Jadwiga Emilewicz na specjalnej konferencji prasowej poinformowała, że prace nad Tarczą antykryzysową są na finiszu. W czwartek projekt zostanie przekazany partiom opozycyjnym a rząd dokonuje ostatnich technicznych zmian w propozycjach.

Aktualizacja: 25.03.2020 16:44 Publikacja: 25.03.2020 15:49

Tarcza antykryzysowa prawie gotowa. Rząd konsultuje ją z opozycją

Foto: KPRM

ula

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz minister Finansów Tadeusz Kościński wraz z prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem - przedstawili kilka elementów tarczy, która ma pomóc przetrwać polskim firmom i pracownikom najbliższe trzy miesiące.

- Zrobimy tyle na ile nas stać - zapewniła minister Emilewicz.

- Wszystkie elementy legislacyjne zostały zatwierdzone. Chcemy dziś do końca dnia przyjąć projekty ustaw i jutro rano będziemy je konsultować - jak dzisiaj z klubami parlamentarnymi opozycji. Dziękuję za solidarnościowe podejście do prowadzonych prac - powiedziała minister Emilewicz.

Minister rozwoju zapewniła, że rząd robi wszystko, by wesprzeć pracodawców, tak by mogli utrzymać wszystkich pracowników. - Chcemy przekonać państwa, że mamy instrumenty, które pomogą przetrwać ten trudny czas - powiedziała.

Wśród propozycji rządu wsparcia dla firm i pracowników są m.in.:

Dofinansowanie miejsc pracy;

Wsparcie dla firm w postaci zezwolenia na obniżanie pensji pracowników, ale tylko do 20 proc. oraz wprowadzenie koniecznych przestojów produkcyjnych;

Rozłożenie na raty, odroczeni lub umorzenie danin i podatków na wniosek firm dotkniętych kryzysem;

Wprowadzenie przepisów uelastycznienia budżetu, tak by premier mógł dokonywać przesunięcia środków w budżecie na bardziej pilne cele;

Zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych z konieczności płacenia składek na ZUS, ale pod określonymi warunkami;

Wypłacanie świadczeń postojowych osobom, które w wyniku koronawirusa utraciły całkowicie dochody (na przykład taksówkarze);

Kredyty z gwarancją BGK de minimis w wysokości do 80 proc.;

Wsparcie dla firm transportowych – finansowanie leasingu, odroczenie rat;

Wakacje kredytowe dla firm.

Minister finansów poinformował, że rząd tworzy fundusz przeciwdziałania pandemii. Ma otwarty charakter i będzie mógł być zasilony z budżetu państwa lub wolnych środków z funduszy celowych po to, żeby zapewnić jak najlepszą płynność budżetu. Środki będą mogły być przeznaczone na np. zasilenie funduszu pracy, świadczeń pracowniczych czy innych działań zwalczania COVID2019 oraz programów rządowych z PFR.

Tadeusz Kościński poinformował na konferencji prasowej, że rząd chce zmiany przepisów, tak by premier mógł elastycznie przesuwać środki finansowe w ramach budżetu, jeśli zajdzie taka konieczność. Chodzi o możliwość szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna.

Prezes Gertruda Uścińska zapewniła, że wnioski do ZUS zostaną maksymalnie uproszczone, tak by płatnicy składek mogli wystąpić o pomoc za pomocą prostego oświadczenia, bez konieczności składania wielu dokumentów i zaświadczeń. Prezes zapewniła, że urzędnicy i eksperci ZUS są do dyspozycji płatników i będą pomagać w razie konieczności.

Minister Maląg zapewniła, że rząd szykuje „potężne wsparcie finansowe” dla dużych i małych firm, tak by nie zwalniały one pracowników w czasie kryzysu wywołanego pandemią.

Tadeusz Kościński, minister finansów zapewnił, że wnioski do urzędów skarbowych w sprawie odroczenia, rozłożenia lub nawet umorzenia podatków będą maksymalnie uproszczone.

- Przygotujemy wniosek, który pojawi się na stronie, dzięki czemu ograniczymy biurokrację i wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych. Zrezygnujemy również z opłaty prolongacyjnej – powiedział minister finansów.

Na stronie Polskiego Funduszu rozwoju znajdują się wszystkie informacje na temat sposobów wsparcia oraz niezbędne formularze – zapewnił Paweł Borys. Działa także specjalna infolinia dla firm zainteresowanych wsparciem.

Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja
Gospodarka
Kręta droga unijnego Zielonego Ładu. Co UE zaproponuje rolnikom?