Bez Unii Europejskiej bylibyśmy znacznie biedniejsi

Polska od 1 maja 2004 r., kiedy to weszliśmy do Unii Europejskiej, otrzymała z niej blisko 138 mld euro. W tym samym czasie zapłaciła składki przekraczające 6,1 mld euro. Czyli korzyści finansowe netto Polski w związku z przynależnością do Unii Europejskiej po siedemnastu latach członkostwa sięgają blisko 132 mld euro. To jednak obraz uproszczony, bo tak naprawdę te korzyści są znacznie większe - pisze Business Insider Polska.

Aktualizacja: 05.07.2021 12:35 Publikacja: 05.07.2021 08:15

Bez Unii Europejskiej bylibyśmy znacznie biedniejsi

Foto: Bloomberg

Zanim dopadła nas pandemia, Polska notowała wzrost gospodarczy przez 28 lat bez przerwy, w tym przez cały okres przebywania w Unii Europejskiej. Dochód narodowy na głowę mieszkańca, liczony z uwzględnieniem siły nabywczej (tzw. PKB per capita PPP) wg danych z Banku Światowego urósł od 2003 r. do 2019 r. o ponad 90 proc.

Można się domyślać, że polska gospodarka mogła się rozwijać tak szybko w dużym stopniu dlatego, że dołączyła do Unii w 2004 r. Nikt dotąd jednak nie zbadał, jak duża jest korzyść związana właśnie konkretnie z tym jednym czynnikiem. Pokusili się o to dopiero ekonomiści Jan Hagemajer i Jan Michałek w pracy, która ma zostać opublikowana przez Centrum Analiz Ekonomiczno-Społecznych.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Stan wojenny w Korei Południowej osłabił wona
Gospodarka
Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok
Gospodarka
Europa nie jest gotowa na Donalda Trumpa
Gospodarka
Donald Trump wepchnie Europę w recesję?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Gospodarka
Nierówne warunki życia w Niemczech. Różnice w sile nabywczej są ogromne
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska