Europa wydaje bez zahamowań na wyjście z recesji

Pandemia doprowadziła do zaniechania przez kraje europejskie polityki wyrzeczeń. Są teraz gotowe wydawać nie licząc się z kosztami na wyjście z recesji i powrót do stanu bliskiego normalności.

Aktualizacja: 04.11.2020 11:42 Publikacja: 04.11.2020 11:31

Europa wydaje bez zahamowań na wyjście z recesji

Foto: AdobeStock

Nawet jeśli sumy przeznaczane na ożywienie idą w setki miliardów euro, to te astronomiczne liczby ujawniają bardzo różne realia poszczególnych krajów. Bogate kraje Północy są w stanie wspierać całe sektory gospodarki płynnymi środkami, których nie będą musiały nigdy zwracać, z kolei biedniejsze kraje Południa zależą bardziej od krótkoterminowej pomocy w postaci pożyczek i przejściowych ulg podatkowych — pisze Reuter.

Wspólny europejski fundusz odbudowy ma zmniejszyć nierówności i utrzymać na obecnym poziomie dystans do bogactwa, ale zanim te 750 mld euro zostaną udostępnione w przyszłym roku przeważają różnice narodowe. Europejski ośrodek badania gospodarki Bruegel ocenił łączną sumę bezzwrotnej pomocy oferowanej przez Niemcy swym przedsiębiorstwom i obywatelom na 8,3 proc. PKB, blisko amerykańskich 9,1 proc. W tej sumie znajduje się 100 mld euro na zasilenie kapitału i kupno udziałów w firmach poszkodowanych przez wirusa, 23,5 mld subwencji na techniczne bezrobocie i 18 mld bezpośrednich subwencji dla małych firm będących w trudnej sytuacji.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Gospodarka
Czy polska prezydencja obudzi gospodarkę Europy
Gospodarka
Ekonomiści o prognozach i wyzwaniach dla polskiej gospodarki. „Czasu już nie ma”
Gospodarka
Kim Dzong Un zarabia miliardy dolarów na wojnie Putina. Rosja płaci nie tylko walutą
Gospodarka
Jest 15. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Znamy szczegóły
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10