Aktualizacja: 30.04.2020 22:29 Publikacja: 30.04.2020 11:38
prof. Dariusz Filar
Foto: fot. Robert Gardziński/Fotorzepa
Zdaniem prof. Filara lansowanie od lat rozwiązań etatystycznych i państwowych w gospodarce podejmowanie decyzji oderwanych od prawideł rynku w pewnym momencie doprowadzi do kumulacji tych zjawisk i pchnie politykę oraz gospodarkę w dziwny rejon, który trudno jest zdefiniować.
- Ja używam określenia „wtórny, anachroniczny etatyzm” w odniesieniu do gospodarki, a w wymiarze politycznym – demokracja nieliberalna. Choć pryncypialnie na to patrząc, jeśli demokracji zabraknie liberalnego elementu, to już demokracją nie jest. Powstaje hybryda, która ma w sobie bardzo silne elementy PRL-u, która równocześnie zetknęła się już z nowoczesną gospodarką rynkową i nie mogąc tego całkowicie wyeliminować, poddaje to procesom patologicznym – mówi prof. Dariusz Filar.
Gospodarkę światową czekają dwa lata stałego wzrostu, o ile odradzający się protekcjonizm nie zaszkodzi ożywieniu w handlu. Malejąca inflacja, nowe miejsca pracy i niższe stopy procentowe przeważą nad dokręcaniem śruby w polityce pieniężnej - oceniła OECD w jesiennej prognozie.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
Giełda w Seulu zareagowała spadkami na kryzys polityczny. Przecena była jednak mniejsza, niż można się było obawiać.
Kurs wona południowokoreańskiego mocno spadał po tym, jak prezydent Yoon Suk-yeol niespodziewanie ogłosił wprowadzenie stanu wojennego.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Saxo Bank przedstawił swoje coroczne Szokujące Prognozy, czyli serię projekcji, które wydają się mało prawdopodobne, ale których spełnienie może wywołać duże wstrząsy na rynkach, w gospodarce i polityce.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
Czy dostawa paczek może być czynnikiem decydującym o sukcesie sklepu internetowego? Bez wątpienia tak! Szybkie i bezbłędne realizowanie zamówień to klucz do budowania satysfakcji klientów i ich lojalności wobec marki. Dowiedz się, jak dzięki abonamentowi InPost firmy mogą optymalizować logistykę, redukować koszty i budować zaufanie klientów.
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Fascynujący design, zaawansowane funkcje oraz szereg innowacyjnych technologii wspomagania kierowcy, dzięki którym każda podróż stanie się o wiele bezpieczniejsza i o wiele bardziej ekscytująca. Furgony dostawcze marki Opel gwarantują komfortową przestrzeń do pracy, ułatwiają profesjonalistom realizację zawodowych wyzwań i w ekspresowym tempie stają się wizytówką każdego biznesu!
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Ważna informacja dla fanów serialowych emocji: jest już znany harmonogram oraz lista seriali wyświetlanych podczas BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024. Rusza także sprzedaż karnetów i biletów na stronie festiwalu – warto nie zwlekać do ostatniej chwili, by nie przegapić najgorętszych premier i pokazów.
Mija rok, od kiedy po raz pierwszy w historii laureatami prestiżowej Nagrody Nansena zostali Polacy – Lena i Władysław Grochowscy. To okazja, aby przypomnieć zasady, jakimi kierują się w swojej działalności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas