Prof. Filar: Będziemy szarym, dziwnym i wegetującym krajem

- Wchodzimy w jakiś dziwny system gospodarczo-polityczny, będący hybrydą rozwiązań z przeszłości, sprzed 1989 roku i elementów współczesności, ale już popsutymi. Będziemy dziwnym, wegetującym krajem odstającym od Europy i świata – mówi profesor Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

Aktualizacja: 30.04.2020 22:29 Publikacja: 30.04.2020 11:38

prof. Dariusz Filar

prof. Dariusz Filar

Foto: fot. Robert Gardziński/Fotorzepa

Zdaniem prof. Filara lansowanie od lat rozwiązań etatystycznych i państwowych w gospodarce podejmowanie decyzji oderwanych od prawideł rynku w pewnym momencie doprowadzi do kumulacji tych zjawisk i pchnie politykę oraz gospodarkę w dziwny rejon, który trudno jest zdefiniować.

- Ja używam określenia „wtórny, anachroniczny etatyzm” w odniesieniu do gospodarki, a w wymiarze politycznym – demokracja nieliberalna. Choć pryncypialnie na to patrząc, jeśli demokracji zabraknie liberalnego elementu, to już demokracją nie jest. Powstaje hybryda, która ma w sobie bardzo silne elementy PRL-u, która równocześnie zetknęła się już z nowoczesną gospodarką rynkową i nie mogąc tego całkowicie wyeliminować, poddaje to procesom patologicznym – mówi prof. Dariusz Filar.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Nowa prognoza OECD na lata 2025-2026. Straszy protekcjonizm i brak rąk do pracy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Gospodarka
Jak zareagowały rynki po krótkim stanie wojennym w Korei? Analitycy zaskoczeni
Gospodarka
Stan wojenny w Korei Południowej osłabił wona
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Gospodarka
Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska