Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 22 maja 2017 r. wydał interpretację indywidualną (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.120. 2017. 1.AP) w przedmiocie prawa do odliczenia VAT z wydatków związanych z realizacją inwestycji obejmującej rozbudowę sieci wodociągowej. Interpretacja została wydana na wniosek gminy, będącej czynnym podatnikiem VAT, która od 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń VAT.
Wątpliwości gminy wzbudziła kwestia prawa do odliczenia VAT z wydatków na planowaną inwestycję z zakresu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Mianowicie gmina planowała zrealizować inwestycję polegającą na rozbudowie sieci wodociągowej, która miała być sfinansowana częściowo ze środków własnych gminy, a w pozostałej części z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założeniem gminy było przekazanie zrealizowanej inwestycji gminnej jednostce budżetowej, realizującej zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Jednostka ta miałaby wykorzystywać inwestycję do działalności opodatkowanej w postaci dostarczania wody do nieruchomości położonych na terenie gminy.
W związku z powyższym, gmina wystąpiła z zapytaniem czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację ww. inwestycji. Prezentując własne stanowisko w sprawie, gmina stwierdziła, że takie prawo będzie jej przysługiwało, przedstawiając jedynie lakoniczne uzasadnienie sprowadzające się do stwierdzenia, że poniesione wydatki będą w całości związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko gminy za prawidłowe i potwierdził, że gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od planowanej inwestycji. Należy jednak zwrócić uwagę, że w uzasadnieniu swojego stanowiska dyrektor KIS przywołał także przepisy ustawy o VAT regulujące kwestę tzw. prewspółczynnika VAT. Nie zakwestionował wprawdzie faktu, że gmina będzie miała prawo do odliczenia VAT, jednakże poczynił istotne zastrzeżenie, stwierdzając, że wydana interpretacja dotyczy jedynie zadanego przez gminę pytania, nie rozstrzyga natomiast kwestii zakresu w jakim gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, zaznaczając jednocześnie, że niewykluczone jest iż gmina powinna zastosować prewspółczynnik VAT określony w art. 86 ust. 2a – 2h ustawy o VAT.
Komentarz eksperta
Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP